Tekstil fabrikasında kullanılan bir boyarmaddenin adsorbsiyon yöntemiyle gideriminin incelenmesi
Examination of removal of dyestuff used in textile factory by adsorbtion
- Tez No: 78453
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Bu çalışmada, değişik adsorban maddelerle sulu çözeltilerden adsorpsiyonla boyarmadde giderimi incelenmiştir. Adsorban madde olarak sepiolit, iki farklı bentonit, odun talaşı ve toz aktif karbon kullanılmıştır. Boyarmadde içeren çözelti, tekstil endüstrisinde kulanılan bazik reaktif kahverengi boyarmaddenin suda çözünmesiyle hazırlanmıştır. Yapılan deneyler toz aktif karbonun bazik reaktif kahverengi boyarmaddenin giderimi için en iyi adsorban, odun talaşının en kötü adsorban olduğunu, sepiolit ve bentonitlerin odun talaşına göre daha iyi birer adsorban olduklarını göstermiştir. Kahverengi boya çözeltisiyle 200-270 mesh arasındaki tüm adsorbanlarla yapılan deneylerde, sıcaklığın adsorpsiyona önemli bir etkisinin olmadığı gözlendi. Adsorban boyutunun etkisinin incelenmesine yönelik çalışmalarda ise boyut büyüdükçe adsorpsiyon kapasitesinde düşmeler gözlenmiştir. Anahtar Kelimeler Adsorpsiyon Aktif karbon Tekstil atıksula rı Boyarmadde
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Removal of dyestuffs from aqueous solutions by adsorption onto selected adsorbent was investigated in this study. Meerschaum, two selected bentonite, wood chips and powdered activated carbon were used as adsorbents. Solution containing dyestuff was prepared by dissolving basic reactive brown dyestuff, a widely used dyestuff in textile industry, in water. Available results indicated that powdered activated carbon is the best adsorbent, wood chips is the worst adsorbent and meerschaum, and bentonits are better adsorbent than wood chips for removal of basic reactive brown dyestuff. All of adsorbent (between 200-270 mesh) were used with the brown dyestuff solutions and effect of temperature on adsorption were not pronounced. Experiments with different adsorbent particle dimensions were showed that as particle dimensions were increased adsorption capacity were decreased. Key Words Adsorption Activated carbon Textile wastewaters Dyestuff