Kural dışı yolcu davranışlarının havalimanı güvenliği için oluşturduğu risklerin belirlenmesi
Determining the risks posed by unruly passenger behaviors for airport security
- Tez No: 784557
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri ve Uygulamaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma kural dışı yolcu davranışlarının havalimanlarında sunulan güvenlik hizmetleri için oluşturduğu risklerin tespit edilmesini ve gelecekte güvenlik zafiyeti oluşturabilecek sorunların ve potansiyel tehlikelerin önleyici bir kavrayışla engellenmesini sağlayacak önerilerin geliştirilmesini amaçlamaktadır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseni ile modellenmiştir. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından ilgili literatüre ve alan uzmanlarının görüşlerinde dayalı olarak geliştirilen görüşme formu ile elde edilmiştir. Görüşme formu yapılandırılmış ve yarı yapılandırılmış sorulardan oluşmaktadır. Görüşme formu havaalanlarında güvenlik hizmetlerinde ve operasyonel süreçlerinde yer alan havayolu güvenlik personeline uygulanmış ve elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the risks posed by unruly passenger behaviors for the security services offered at airports and to develop suggestions that will prevent problems and potential dangers that may create security weaknesses in the future with a preventive understanding. The research was modeled with the phenomenology pattern, one of the qualitative research methods. The data of the study were obtained by the researcher with the interview form developed based on the relevant literature and the opinions of the field experts. The interview form consists of structured and semi-structured questions. The interview form was applied to the airline security personnel who are involved in the security services and operational processes at the airports, and the data obtained were analyzed by content analysis.