SARS-CoV-2 enfeksiyonunda SERINC3 ve SERINC5 gen bölgelerinin antiviral rolleri ve moleküler analizleri
Antiviral roles and molecular analysis of SERINC3 and SERINC5 gene regions in SARS-CoV-2 infection
  1. Tez No: 784577
  2. Yazar: KEVSER GECEKUŞU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİT CAN YAZDIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
SERINC genleri tüm ökaryotlarda bulunmakla birlikte bilinen moleküler fonksiyonları transmembran proteinlerini kodlamalarıdır. İnsan genomunda, transmembran topolojisine sahip homolog proteinleri kodlayan beş SERINC geni mevcuttur. SERINC3, poliomavirüs karşı etkinken, SERINC5'in antiretroviral aktivitesi göstermektedir. Yukarıda bahsedilen bilgiler ışığında dünya'da ve ülkemizde insan sağlığındaki yıkıcı etkilerinin belirlenmesi için covid-19 ile ilgili yapılacak bu tez çalışması ülkemizde SERINC bölgeleri ile yapılan ilk çalışma özelliğine sahiptir. Bu açıdan önemli bir yerde bulunmakla beraber gelecekteki yapılacak çalışmalara basamak niteliğindedir. SERINC3 ve SERINC5 genlerinin ekspresyon seviyelerinin belirlemek için, DNA ve cDNA sekans analizlerinden elde edilen veriler kullanılmıştır. Dizi çalışmaları sonunda, kullanılan hasta örneklerin de Serin3 için 671 mutasyonun 301 amaino asit değişikliğine neden olurken, Serin5 için 333 mutasyonun 105amaino asit değişikliğine neden olduğu belirlenmiştir. Gen ekspresyon çalışmaları sonunda elde edilen Ct değerleri Gene Globe program ile analiz edilmiştir. Çalışmada kullanılan genlerin verileri GAPDH geniyle normalize edilip 2-ΔΔCt formülünden çıkan verilerle istatistiksel analiz gerçekleştirilmiştir. Ekspresyon kat değişimi analizi için gruplar parametrik olmayan Mann-Whitney testi (p < 0.05) kullanılmıştır. Her iki gen içinde farklı genotipler ve hastalığın seyrini değiştirebilecek genetik özellikler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SERINC genes are ubiquitous in all eukaryotes, but their only known molecular function is to encode transmembrane proteins. The human genome has five SERINC genes, which encode homologous proteins with a transmembrane structure. SERINC3 has antiretroviral activity, whereas SERINC5 is anti-polyomavirus. In view of the foregoing information, this thesis study on covid-19 to assess its disastrous impacts on human health in the globe and in our country has the distinction of being the first study undertaken in our country with SERINC areas. In this regard, while it has an important place, it is merely a stepping stone for future research. The expression levels of the SERINC3 and SERINC5 genes were determined using data from DNA and cDNA sequence analyses. In the patient samples analyzed, sequence analysis showed that 333 serine5 mutations caused 105 amino acid changes while 671 serine3 mutations caused 301 amino acid changes. The Gene Globe program was used to assess the Ct values received at the end of gene expression studies. The data from the genes used in the study were normalized using the GAPDH gene, and statistical analysis was performed using the 2-ΔΔCt formula data. The non-parametric Mann-Whitney test (p 0.05) was used to compare groups for expression fold change analysis. In both genes, different genotypes and genetic characteristics that can alter the course of the disease have been identified.