Çocuklarda akut solunum sendromu koronavirüs-2 (SARS-CoV-2), influenza ve respiratuar sinsityal virüs (RSV) enfeksiyonlarının laboratuvar ve epidemiyolojik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of laboratory and epidemiological features of acute respiratory syndrome coronavirus-2 (SARS-CoV-2), influenza and respiratory syncytial virus (RSV) infections in children
  1. Tez No: 845537
  2. Yazar: ZEYNEP SENA AKGİRAY ÇANDIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGEN TANIR BAŞARANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yeni koronavirüs hastalığı (COVID-19), RSV ve influenza virüslerinin epidemiyolojisinde değişikliklere neden oldu. Çalışmamızda İstanbul Medipol Üniversitesi Hastanesine Mart 2020-Eylül 2022 tarihleri arasında başvuran çocuk hastalarda SARS-CoV-2, RSV ve influenza enfeksiyonlarının mevsimsel dönemlere göre sıklıkları, ortalama nem ve sıcaklık değişimi ile ilişkisi, tam kan sayımı ve akut faz reaktanlarına etkileri ve hastane yatışını etkileyen faktörleri araştırıldı. COVID-19 vakalarının arttığı Mart-Mayıs 2020 döneminde baskın viral etkenin influenza B olduğu, Eylül-Ekim-Kasım 2021 döneminde influenza A'nın pik yaptığı görüldü. Eylül 2021'den sonra influenza vakaları her yıl olduğu gibi etkinlik gösterdi. RSV aktivitesinde her zaman beklenen mevsimsel aktivite 2021 yılı içerisinde görülmedi. İncelenen dönemlerde İstanbul ilindeki sıcaklık ve nem ölçümlerinin yıl içi periyodisitesinin anlamlı bir değişkenlik göstermediği saptandı. COVID-19, influenza A/B olgularının çoğunluğunu 1 yaş üstü, RSV olgularının çoğunluğunu ise 1 yaş altı hastalar oluşturdu.
Özet (Çeviri)
Coronavirus disease 2019 (COVID-19) has led to changes in the epidemiology of RSV and influenza viruses. In our study, we investigated the frequency of SARS-CoV-2, RSV, and influenza infections in pediatric patients presenting to Istanbul Medipol University Hospital between March 2020 and September 2022 in relation to seasonal periods, average humidity and temperature changes, effects on complete blood count and acute phase reactants, and factors affecting hospitalization. It was found that during the period of increase in COVID-19 cases in March-May 2020, the dominant viral pathogen was influenza B, while influenza A peaked in September-October-November 2021. After September 2021, influenza cases showed the usual annual activity, but no seasonal activity was observed in RSV in 2021. Temperature and humidity measurements in Istanbul province during the periods studied showed no significant variability throughout the year. COVID-19 cases mostly affected children older than 1 year, while RSV cases mostly affected children younger than 1 year.