Sars cov-2 enfeksiyonunda otofaji ve apopitozun karşılıklı ilişkisinin öneminin analizi
Analyzing the importance of the interrelationship of autophagy and apoptosis in Sars Cov-2 infection
  1. Tez No: 886575
  2. Yazar: SENEM KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RESUL KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Çin'in Wuhan kentinde 2019 yılında etkeni bilinmeyen pnömoni vakaları bildirilmiştir. 2020 yılında virüs genomu tanımlandıktan sonra Sars-Cov2 virüsü, Coronavirüs ailesinin 17. üyesi olarak tanımlanmıştır. Sars-Cov2 virüsü, hücrelerin fonksiyonları üzerinde etkili olan bir virüstür. Bu durumda zarar gördüğünü algılayan hücre ya ölüme (programlanmış hücre ölümleri) gider ya da otofaji gibi koşullar normale dönene kadar kendini korumaya alır. Fakat otofaji çok fazla indüklenirse; hücre bu kez otofajik ölüme gider. Tez çalışmasının ana hipotezinde aslında bu iki önemli yolağının karşılıklı etkileşiminin önemi yer almaktadır. Apopitoz ile otofaji arasındaki karşılıklı etkileşime katkı sağladıkları düşünülen Beclin-1 (BECN-1), Survivin (SVN), Hypoxia-inducible factor 1 (HIF-1α) ve Transforming Growth Factor Beta 1 (TGF-β1)'in COVID-19 hastalığında birlikte nasıl bir etki gösterdiği henüz tespit edilmemiştir. Bu bilgiler ışığında tez çalışmamıza konu olan otofaji ve apopitozun karşılıklı etkileşiminin COVID-19 hastalığındaki önemi araştırılmış, bu moleküllerin hastaların kliniğine ve laboratuvar bulgularına yansıması istatiksel dayanaklarla ele alınmıştır. Çalışma sonuçlarına göre pnömoni gelişen hastalarda BECN-1 (p=0,014) ve SVN'nin (p=0,004) düzeylerinin asemptomatik hastalara göre düşüklüğü tespit edilmiş ve bu düşüklüğün anlamlı bir farkta olduğu görülmüştür. Benzer düşüklükler HIF-1α ve TGF-β1'de de bulunmuştur. Bu moleküllerin sağ kalımla anlamlı ilişkisi bulunmamışken; komorbiditesi olan hastalarda komorbiditesi olmayan hastalara göre düzeylerinde anlamlı düşüklükler görülmüştür. Sonuç olarak bu çalışma; COVID-19 hastalarında pnömoni gelişen hastalara göre asemptomatik hastalarda serum BECN-1, SVN, HIF-1α ve TFG-β1 düzeylerinin anlamlı artışını ilk kez ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
After cases of unknown pneumonia were reported from China, the virus genome was identified and Sars-Cov2 virus has been shown to be the 17th member of the coronavirus family. Virüs affects the cells. In this case, the cell that senses that it has been damaged either dies or protects itself until conditions return to normal, such as autophagy. But if autophagy is induced too much, the cell goes into autophagic death. Our hypothesis is the importance of the interplay of these two important pathways. It has not yet been determined how Beclin-1 (BECN-1), Survivin (SVN), Hypoxia-inducible factor 1 (HIF-1α) and Transforming Growth Factor Beta 1 (TGF-β1), which are thought to contribute to the mutual interaction between apoptosis and autophagy in COVID-19 disease. The importance of the mutual interaction of autophagy and apoptosis in COVID-19 disease, which is the subject of our thesis study, and its reflection on the clinical and laboratory findings of the patients were investigated. According to the results of the study, BECN-1 and SVN levels were found to be lower in patients who developed pneumonia compared to asymptomatic patients and this decrease was found to be significantly different. Similar decreases were found in HIF-1α and TGF-β1. While these molecules were not significantly associated with survival, their levels were significantly lower in patients with comorbidities compared to patients without comorbidities. In conclusion, this study demonstrated for the first time that this moleculs levels were significantly increased in asymptomatic patients compared to patients who developed pneumonia in COVID-19 patients.