Betting markets and market efficiency evidence from football
Bahis piyasasi ve piyasa etkinliği futbol örneği
- Tez No: 784578
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Spor, İşletme, Economics, Sports, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Ekonomistler uzun süredir finansal piyasaların etkinliğiyle ilgilenmişlerdir. Etkinliğin derecesi piyasa analizleri için önemlidir. Bahis piyasalarının zayıf formda etkinliği konusunda bir çok araştırma bulunmaktadır. Tezde öncelikle piyasa etkinliği hipotezi tanımlanmıştır. Spor bahisleri, önemi ve Türkiye spor bahisleri tarihinden bahsedilmiştir. Spor bahisi piyasalarının nasıl çalıştığını anlamak için bahis firması, oranlar ve marj konuları tanımlanmıştır. Türkiye'nin tek yasal şirketinin ana Türkiye ligleri olan Süper lig ve 1. Lig karşılaşmalarının bulunduğu 4 sezona ait karşılaşmaların oranları kullanılmıştır. Sunulan seçeneklerin kazanan oranları ve farklı seçimlerin (ev, beraberlik, rakip) oranları oran etkinliği için kontrol edilmiştir. Olasılıklar düşük olasılık yanlılığı için kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Economists have long been interested in the efficiency of financial markets. Degree of efficiency is important for analysis of markets. There are many researches about the existence of weak form efficiency in betting markets. Thesis first defined the efficient market hypothesis. Sports betting, its importance and sports betting history in Turkey topics are mentioned. For understand how sports betting markets work, bookmaking, odds and bookmaker margin topics are described. Turkey's only legal bookmaking company's odds for 4 seasons of main Turkish leagues which are Super league and 1. League events used for this thesis. Market's winner odds and different selections (home,draw,away) odds are checked for odds efficiency. These probabilities are checked for longshot bias.