Bazı adsorbanlarda doymuş hidrokarbonların adsorbsiyon ısılarının gaz kromatografik yöntemle belirlenmesi
Determination of adsorption heats of saturated hydrocarbons on some adsorbents by gas chromatographic method
  1. Tez No: 78459
  2. Yazar: AYŞEGÜL AŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OĞUZ İNEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Gaz-katı kromatografisi yöntemiyle normal alkan yapısındaki dört hidrokarbonun (n-pentan, n-hegzan, n-heptan, n-oktan), üç gözenekli adsorban (aktive edilmiş alümina, doğal zeolit(klinoptilolit), moleküler elek 13X üzerindeki izosterik adsorpsiyon ısıları belirlenmiştir. Alümina ve doğal zeolit için“sonlu derişim”, 13X için ise“sonsuz seyrelme”yöntemleri kullanılmıştır. Deneysel izotermlerin Langmuir eşitliğine uyduğu belirlenmiş olup, alümina ve 13X için adsorpsiyon ısılarının hidrokarbonlardaki C sayısıyla doğrusal olarak arttığı bulunmuştur. Ayrıca, alümina ve doğal zeolit için hesaplanan Henry sabitlerinden, adsorpsiyondaki etkileşimin n-oktan>n-heptan>n-hegzan>n-pentan, sırasında azaldığı belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER Gaz-katı kromatografisi Moleküler elek 13X Adsorpsiyon Doğal zeolit Adsorpsiyon ısısı Alümina
Özet (Çeviri)
SUMMARY The heats of adsorption of four normal alkanes (n-pentane, n-hexane, n-heptane, n-octane) on the three porous adsorbents (activated alumina, natural zeolite(clinoptilolite) and molecular sieve 13X) were determined using the gas-solid chromatographic method. The“finite concentration”technique was used for alumina and clinoptilolite, and“infinite dilution”technique was used for 13X. The experimental isotherms were found to conform with the Langmuir equation. It was found that heat of adsorption increases linearly with increasing carbon number of alkanes for alumina and 13X. Also, the Henry constants were determined for alumina and clinoptilolite. A comparison of the Henry constants shows that the adsorption strength decreases in the following sequence: n-octane>n-heptane>n-hexane>n-pentane. KEY WORDS Gas-solid chromatography Molecular sieve Adsorption Natural zeolite 13X Heat of adsorption Alumina