Tip 2 diyabetes mellitus tanılı hastaların konfor düzeyini etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors affecting comfort level of patients diagnosed with TYPE 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 784591
  2. Yazar: AHMET PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN NURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma tip 2 diyabetes mellitus tanılı hastaların konfor düzeyini etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapıldı. Araştırma Ağustos 2020-Eylül 2021 tarihleri arasında yapıldı. Araştırmanın evrenini son bir yılda Atatürk Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Endokrin Polikliniğine başvuran Tip 2 diyabet tanılı (616) hastalar oluşturdu. Örnekleme yöntemiyle araştırma kriterlerine uyan 250 hasta araştırma kapsamına alındı. Araştırmanın verileri Hasta Tanıtım Formu, Modifiye Charlson Komorbidite İndeksi ve Genel Konfor Ölçeği (GKÖ) ile toplandı. Verilerin analizi Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) paket programı ve Openepi (version 3.01) programı kullanılarak yapıldı. Verilerin değerlendirilmesinde frekans, sayı ve ortalama, Student t Testi ve/veya Mann-Whitney U Testi, ANOVA ve/veya Kruskal-Wallis Testi, Ki-kare Testi ve/veya Korelasyon Analizi kullanıldı. Araştırmada genel konfor puan ortalaması 138.37±16.10 olan hastaların konforu (2.88) orta düzeydedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive and cross-sectional study to examine the factors affecting the comfort level of patients with type 2 diabetes mellitus. The research was carried out between August 2020 and September 2021.The population of the study consisted of patients diagnosed with Type 2 diabetes (616), who applied to the Endocrine Polyclinic of Atatürk University Training and Research Hospital in the last year. By sampling method, 250 patients who met the research criteria were recruited. The data of the study were collected with the Patient Description Form, Modified Charlson Comorbidity Index and General Comfort Scale (GCS). Data analysis was done with Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) package program and Openepi (version 3.01). Frequency, number and mean, Student's t Test and/or Mann-Whitney U Test, ANOVA and/or Kruskal-Wallis Test, Chi-square Test and/or Correlation Analysis were used to evaluate the data. As a result of the research, the general comfort score of the patients was found to be 138.37±16.10 and the comfort score to be 2.88.