The role of sustainable development in the smart cities
Akıllı şehirlerde sürdürülebilir kalkınmanın rolü
- Tez No: 784669
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sanayileşme, daha fazla istihdam olanakları ve diğer nedenlerin bir sonucu olarak, kentleşme dünya çapında artıyor. Artan sayıda insan kırsal alanlardan kentsel alanlara taşınıyor, bu da fiziksel altyapının bozulmasına, yetersiz sosyal ve sağlık hizmetlerine, yetersiz güvenlik sistemlerine, öngörülemeyen insan ilişkilerine ve daha yüksek rekabet ve karmaşıklık seviyelerine yol açabilir; ve bu nedenle, dünya çapında akıllı, sürdürülebilir şehir projelerinin devreye alınmasının önemi dengeleyici bir etkiye sahip olacaktır. Şehirlerde sürdürülebilir büyümeyi sağlamak için, araştırmacıların akıllı şehir teknolojilerinden yararlanmanın bir yolunu bulması ve aynı zamanda net bir şehir politikası oluşturması gerekiyor. Ayrıca, şehirlerin artan talebi karşılamasına olanak tanıyan uygun planlama mekanizmalarını uygulamanın ve aynı zamanda entegre şehir planlamasını sağlayan kapsamlı bir stratejiye sahip olmanın yollarını bulmaları gerekir. Sürdürülebilir kentsel gelişimin önemi günümüzde ancak bugün ile gelecek arasında değil, bugün ile geçmiş arasında da denge kuran bir çaba olarak anlaşılabilmektedir. Köprüler, caddeler, okullar, hastaneler, karakollar, hava alanı, otogarlar, belediye, evler ve farklı devlet tesislerinden oluşan bir şehir, tüm bunlar ve daha fazlası tek bir amaca, şehirde yaşayan insanların refahına hizmet etmek için çalışıyor. Yukarıda belirtilen varlık ve tesislere akıllı eklenmesi, akıllı köprü, akıllı sokak, akıllı ev vb. ve dolayısıyla akıllı bir şehir ile sonuçlanır. Dolayısıyla vatandaş, akıllı şehirler yapmanın arkasındaki itici güçtür ve her şey, sensörler, ICT, IoT ve hem hükümetin hem de devleti mümkün kılan tüm gerekli uygulama ve programları kullanarak, hayatın tüm bölümlerindeki karmaşıklıklardan ve rutinden uzaklaşarak insanların hayatını kolaylaştırmak için çalışır. zamandan tasarruf, çaba tasarrufu, suç önleme, birçok sağlık sorununun üstesinden gelme ile vatandaşların kontrol altına alınması ve en önemlisi doğal kaynakların tüketimini ve tükenmesini azaltarak çevreyi korumaktır.
Özet (Çeviri)
As a result of industrialisation, more employment possibilities, and other causes, urbanization is on the rise around the globe. Increasing numbers of people are moving from rural areas to urban areas, which could lead to deteriorating physical infrastructure, inadequate social and health services, insufficient security systems, unpredictable human interrelationships, and higher levels of competition and complexity; and, thus, the significance of commissioning smart, sustainable city projects around the world would have a balancing effect. In order to ensure sustainable growth in cities, researchers must find a way to utilize smart city technologies while also having a clear urban policy in place. They must also find ways to implement appropriate planning mechanisms that allow cities to meet increasing demand while also having a comprehensive strategy that ensures integrated urban planning. The importance of sustainable urban development can today only be understood as an endeavor that strikes a balance not just between the present and the future, but also between the present and the past. A city consist of bridges, streets, schools, hospitals, police stations, airport, bus stations, municipality, houses, and different government facilities all these and more are all working to serve one purpose, the welfare of people living in the city. Adding smart to assets and facilities mentioned above leads to smart bridge, smart street, smart house etc. and hence resulting in a smart city. So the citizen is the pushing force behind making smart cities, and all work to make the life of people easier away from complications and routine in all life parts using sensors, ICT, IoT, and all the required apps and programs which enables both the government and citizens to control ending up with saving time, saving efforts, preventing crimes, overcoming many health issues and most important aspect is saving the environment by lowering consumption and depletion of natural resources.