Sonlu elemanlar metodu ile uzay kafes ve uzay çerçeve analizi
Analysis of space truss and space frame with finite elements method
- Tez No: 78470
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
IV ÖZET Uzay kafes ve uzay çerçeve sistemler büyük açıklıkları geçmede çok elverişli sistemlerdir. Bu sistemler, özellikle endüstri yapıları ve köprülerde kullanılmaktadır. Bu çalışmada uzay kafes ve uzay çerçeve sistemlerin analizini yapan bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Çeşitli kaynaklardan yararlanılarak, sonlu elemanlar metodunun esasını oluşturan elemanlara ait rij itlik matrisi ve sistem rij itlik matrisinin kurulması ile ilgili temel alt yapı anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, basit kiriş davranışı anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, bundan yararlanılarak eleman rijitlik matrisi kurulmuştur. İzleyen bölümde, sistem rijitlik matrisi teşkil edilmiş ve altıncı bölümde denklem sisteminin çözümünde kullanılan Gaus - eliminasyon yöntemi kısaca açıklanmıştır. Bilgisayar programı hakkında genel bilgilerin verildiği yedinci bölümden sonra sekizinci bölümde, litaratürlerden alınan sayısal örnekler çözülmüştür. Daha sonra sonuçlar tablolarda karşılaştırmalı olarak verilmiştir. Bilgisayar programı ve örnek test çözümleri Ek ' lerde sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Sonlu Elemanlar Metodu, Uzay Kafes, Uzay Çerçeve, Gauss - Eliminasyon Metodu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Systems of space truss and systems of space frame is using to pass big open space. Specially, there systems use building of industry and bridges. İn this study, computer program which analysis systems of space frame and systems of space truss prepared. Using different references, to be established member stiffness matrix and system stiffness matrix which form principles of finite elements method is showed. İn the third section, simple beam behavior is showed. İn the fourth section, using to simple beam behavior, member stiffness matrix is estblished. Follwing in the section, system stiffness matrix is estblished and in the sixth section, Gauss - elimination method which is used to solve equation system is explained shortly. After in the seventh section which general knowledges is given about computer program, in the eigth section, numerical examples which is taken from litarature is solved. Then, results is given in tables. Computer program and solutions of example test are showed in appendix. Key Words : Finite Elements Method, Space Truss, Space Frame, Gauss - Eliminataion Method.