Yoğun bakımlarda santral kateter ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonunu önlemede povidon iyot ve hipokloröz asit etken maddeli antiseptiklerin karşılaştırılması
Comparison of antiseptics with povidone iodine and hypochlorous acid active ingredient in preventing central catheter-related bloodstream infection in intensive care units
- Tez No: 784695
- Danışmanlar: DR. VESİLE ESKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışma yoğun bakımlarda santral kateter ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonunu önlemede povidon iyot ve hipoklöröz asit etken maddeli antiseptiklerin karşılaştırılması amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Bu araştırma Ekim 2022- Ocak 2023 tarihleri arasında Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi üçüncü düzey yoğun bakım ünitelerinde yürütüldü. Araştırma kontrol gruplu randomize kontrollü deneysel araştırma modeli kullanılarak yapıldı. Araştırmaya 60 hasta (30 müdahale grubu, 30 kontrol grubu) dahil edildi. Müdahale grubu hastalarına kateter pansumanları sırasında hipokloröz asit etken maddeli antiseptik ile pansuman yapıldı. Kontrol grubundaki hastalara klinikte rutin kullanılan povidon iyot ile pansuman yapıldı. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Özellikler Formu ve Santral Venöz Kateter iİlişkili Kan Dolaşım Enfeksiyonu Takip Formu uygulandı. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı, yüzde, Ki-kare ve Fisher'ın Kesin Olasılık testi, aritmetik ortalama, standart sapma ve bağımsız gruplarda t-testi kullanıldı. Bulgular: Gruplar arasında tanıtıcı özellikler ve klinik özellikler açısından anlamlı fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to compare antiseptics with povidone iodine and hypochlorous active ingredients in preventing central catheter -related blood circulation in intensive care units. Materials and Methods: This research was carried out in the third level intensive care units of Erzurum Regional Training and Research Hospital between October 2022 and January 2023. The research was conducted using a randomized controlled experimental research model with a control group. The study included 60 patients (30 intervention group, 30 control group). During the catheter dressings, the patients in the intervention group were dressed with an antiseptic containing hypochlorous acid active ingredient. The patients in the control group were dressed with povidone-iodine, which is routinely used in the clinic. Descriptive Characteristics Form and Central Venous Catheter Related Blood Circulation Infection Follow-up Form were used to collect the data. In the evaluation of the data; number, percentage, Chi-square and Fisher's Exact Probability test, arithmetic mean, standard deviation and independent groups t-test were used. Results: There was no significant difference between the groups in terms of descriptive and clinical features (p>0.05).