27 Mayıs darbesinden 12 Mart muhtırasına Türk basınında Atatürk ve Atatürkçülük (1960-1971)
Ataturk and Kemalism in the Turkish press from the May 27 coup to the March 12 memorandum (1960-1971)
  1. Tez No: 784697
  2. Yazar: BURAK GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 389
Özet
Bu çalışma, 1960-1971 yılları arasında Türkiye'de yayımlanan yazılı basın örnekleri üzerinden Atatürk ve Atatürkçülük konulu köşe yazılarını incelemeyi hedefler. Bu kapsamda tez çalışmasının kavramsal çerçevesini ve köklerini sunan bir girişle beraber ilk bölümde 27 Mayıs 1960 darbesinden hemen önceki birkaç yılda yaşanan hadiseler anlatılmıştır. Bu bölümün içeriğinde iktidar ve muhalefetin temel konulara bakışlarındaki farklılıklar ve gerginlikleri meydana getiren başlıklar açıklanmaya çalışılmıştır. Tezin ikinci bölümünde 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra Türk basınının genel görünümü, darbeye mahalli ve ulusal çapta yaklaşım tarzı ile darbe sonrası yapılan yargılamalara ilişkin açıklamaları ele alınmıştır. Üçüncü bölüm ise bu tez çalışmasının yazılı basın arşivine ait incelemelerin yer aldığı kısımdır. Atatürk ve Atatürkçülük bağlamında yapılan ideoloji benzetmeleri, siyasi yelpazede Atatürk ve Atatürkçülüğü bir yere konumlandırma girişimleri bu bölümde aktarılmıştır. Dördüncü ve son bölümde mezkur dönemin kapanışını yapan 12 Mart Muhtırasının Türk basınındaki yankılarına bakılarak, tez çalışması bir sonuç ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the columns about Atatürk and Kemalism through the examples of the printed media published in Turkey between the era of 1960-1971. In this context, together with an introduction that presents the conceptual framework and roots of the thesis work, the events that took place in the few years just before the May 27, 1960 coup are explained in the first chapter. In the content of this section, the differences in the views of the government and the opposition on basic issues and the titles that create tensions have been tried to be explained. In the second part of the thesis, the general view of the Turkish press after the May 27, 1960 coup, the local and national approach to the coup, and its explanations about the proceedings after the coup were discussed. The third part is the part where the examinations of the written press archive of this thesis work. Ideology analogies made in the context of Atatürk and Kemalism, attempts to position Atatürk and Kemalism in the political spectrum are presented in this section. In the fourth and last chapter, the thesis study was completed with a conclusion by looking at the echoes of the 12 March Memorandum, which closed the aforementioned period, in the Turkish press.