Hava sürüklenmiş beton kalitesinin RAM ile hızli belirlenmesi
Rapid determination of quality in air entrained concretes
  1. Tez No: 78471
  2. Yazar: SALİH KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER BEKİR TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
IV ÖZET Beton dayanımının taze halde iken belirlenmesi için Avrupa ve Amerika'da pek çok yöntem geliştirilmiş ve RAM aleti kullanılmaya başlanmıştır. RAM ile agregaya göre önceden hazırlanmış abaklar yardımıyla, taze betonun çimento dozajı bulunmaktadır. Daha sonra buna karşılık gelecek 7 ve 28 günlük basınç dayanımları belirlenmektedir. Burada kırmataş, nehir kumu, iki farklı çimento ve hava sürükleyici katkı kullanılarak üretilmiş betonlardan, dona dayanım sağlayan Sika AER katkısının taze ve sertleşmiş betondaki uyum testlerinin sonuçlan incelenmiş, RAM ile çimento miktarı bulunup dozajlar belirlenmiş daha sonra basınç dayanımları ile karşılaştırılmıştır. Çalışmalar sonucunda hava sürükleyici katkı ilaveli betondan elde edilen sonuçların deneysel verilere iyi uyduğu, betonun katkı ilavesi miktarına paralel olarak taze birim hacim ağırlığı ve VeBe değerlerinin düştüğü buna karşılık çökme, yayılma ve hava miktarı değerlerinin yükseldiği görülmüştür. Sertleşmiş beton özeliklerinde ise katkı ilavesinin artması ile 7 ve 28 günlük değerlerin ultrases hızında ve rezonans frekansında artış, yüzey sertliği ve basınç dayanımlarında düşmeler görülmüştür. Sonuç olarak Eskişehir bölgesi betonlarında hava sürükleyici katkının % 0.03 oranında kullanılmasının uygun olduğu, dona dayanım sağlayan bu katkıların RAM deney sonuçlarım çok fazla değiştirmediği, RAM deney sonuçlarının çimento dozajına bağlı olarak değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Various methods have been developed in Europe and USA and the device of RAM has been introduced to determine the strength of concrete while it is still fresh. Through diagrams which are prepared by RAM with respect to aggregate the dosage of a fresh concrete is found. Then, the corresponding values of strengths of materials for 7 and 28 days are determined. In this study, results of conformity tests of strength providing agent against freezing, Sika AER, have been evaluated for fresh and hardened concretes employing samples of concretes which were obtained using coarse aggregate, river sand, two different types of cements and air-entraining agent. RAM has been employed to determine the amount of cement and dosages and the compressive strengths have been compared. The study showed that the results of the concrete with the additive of air- entraining agent are in conformity with the test results. The results also demonstrated that weight of a unit volume of fresh concrete and value of VeBe are decreasing in parallel of the amount of the agent, and in contrast values of slump, flaw-table and air amount are increasing. In addition, increase in ultrasound velocity resonance frequence and decrease in surface hardness and compressive strength have been observed when the amount of the agent increased. As a result, it is determined that air-entraining agent in % 0.03 in concrete for Eskişehir region in convenient and it is also established that these agents which provide strength against freezing don't affect so much the results of the RAM tests. Results demonstrated that the results of RAM tests change depending on the dosage of concrete.