Pyraclostrobin, Pinoxaden, Gamma-cyhalothrin pestisitlerin DFT yöntemi ile yer altı sularından uzaklaştırılması
Removal of Pyraclostrobin, Pinoxaden, Gamma-cyhalothrin pesticides from groundwater by DFT method
- Tez No: 784702
- Danışmanlar: PROF. DR. YELDA YALÇIN GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Günümüzde Dünya nüfusu artışı sebebiyle yiyecek sıkıntısı oluşmaktadır. Bu sebeple tarımda ürün kaybına neden olmaması için bitki zararlılarını uzaklaştırmada pestisitler kullanılmaktadır. Özellikle tarımda yüksek verim elde edebilmek için oluşturulan sentetik pestisitler gün geçtikçe artmaktadır. Kullanılan pestisitler toprağa, oradan yeraltı sularına karışmaktadır. Bu çalışmada fungusit çeşidinden Pyraclostrobin, herbisit çeşidinden Pinoxaden, insektisit çeşidinden Gamma-cyhalothrin pestisitlerinin yeraltı sularında parçalanarak uzaklaştırılma yolları teorik olarak incelenmiştir. Gauss View 5.0 ile optimize geometrileri çizilmiş olup, daha sonra Gaussian 09W programı ile Fonksiyonel Yoğunluk Teorisi (DFT) ve Hartree-Fock yöntemleri kullanılarak geometrik optimizasyonu yapılmıştır. 6-31G(d) temel setinde ab-initio yöntemler içerisinde Hartree-Fock (HF) metodu ve yoğunluk fonksiyon teorisi (DFT) ile B3LYP teori düzeyinde seçilen üç molekülün ve bu moleküllerin olası parçalanma ürünlerinin geometrik yapısı (bağ açıları ve bağ uzunlukları) hesaplanmıştır. Böylece bu üç pestisit molekülünün sularda olası parçalanma mekanizmaları belirlenmiştir. Bu sonuçlar deneysel çalışmalara yol gösterecektir.
Özet (Çeviri)
Today, there is a shortage of food due to the increase in the world population. For this reason, pesticides are used to remove plant pests in order not to cause product loss in agriculture. Especially in agriculture, synthetic pesticides created to achieve high efficiency are increasing day by day. The pesticides used get into the soil and then into the groundwater. In this study, the ways of decomposition of pesticides Pyraclostrobin from the fungicide variety, Pinoxaden from the herbicide variety, and Gamma-cyhalothrin from the insecticide variety in groundwater were investigated theoretically. Optimized geometries were drawn with Gauss View 5.0, and then geometric optimization was carried out using the Gaussian 09W program using Functional Density Theory (DFT) and Hartree-Fock methods. The geometrical structure (bond angles and bond lengths) of all three molecules and their possible degradation products were calculated at the level of B3LYP theory within the Hartre-Fock (HF) method and density function theory (DFT) in the basic set of 6-31G(d). Thus, the possible degradation mechanisms of these three pesticide molecules in water were determined. These results will guide experimental studies.