Historically informed soundscape design: A method for digital reconstruction of the historical soundscapes
Tarihsel ses manzarası: Tarihi ses manzaralarının dijital rekonstrüksiyonu için bir metot
- Tez No: 784722
- Danışmanlar: PROF. DR. MASSIMILIANO MASULLO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Università degli Studi della Campania
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevre Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Geçtiğimiz yıllarda“ses manzarası”çalışmalarının tarihi senaryolara uygulanması başta müzikoloji olmak üzere çeşitli disiplinlerden araştırmacıların ilgisini fazlasıyla çeken bir konu haline geldi. Bu ilginin sonucu olarak“ses manzarası”kavramı çok sayıda araştırmacı tarafından sıklıkla ve farklı içeriklerle kullanıldı. Çoğunlukla özel bir durumu tanımlamak için çevre, ses çevresi gibi kelimeler yerine kullanılırken,“siyasi atmosfer”tanımının yerine dahi kullanıldığına denk gelmek mümkündür. Tüm bunların yanında tarihi ses manzarası çalışmalarına yönelik her türlü yaklaşımın değerlendirilmesi yerine arşiv kayıtları ve tarihi deliller üzerinde şekillenen çalışmalar daha yoğunluktadır. Bu tezin amacı ise tarihi ses manzarası çalışmalarında kullanılabilecek araştırma yöntem ve tekniklerinin bir çerçevesini çıkararak, mevcut yaklaşımları daha geniş bir perspektifte ele almaktır. Bu doğrultuda geçmiş sesler ile ilgilenen ses tarihi, ses manzarası, mimari akustik, arkeoakustik ve müzikoloji gibi disiplinlerin her birinin yaklaşımlarından faydalanılmıştır. Çalışmanın ana teması son yıllarda hızla gelişen dijital tekniklerin, dijital beşeri bilimler ve tarihi ses manzarası başlıkları altında ele alınmasıdır. Gerçekten de son on yılda dijital beşeri bilimler ciddi bir büyüme göstermiş, bu gelişim doğal dil işlemeden, genişletilmiş gerçeklik uygulamalarına kadar, çeşitli metot ve yöntemlerin birçok araştırma başlığına uygulanmasına imkân sağlamıştır. Bu tez benzeri dijital beşeri bilimler yöntemleri ve akustik simülasyon tekniklerini tarihi ses manzarası araştırmaları üzerinde ele almaktadır. Tarihsel icra fenomenini teorik bir temel olarak ele alarak tarihsel ses manzarası çalışmaları için bir metot geliştirmeyi hedeflemektedir. Tarihsel ses manzarası ile ilgili teorik tartışmaların yanında, metin analizi tekniğinin tarihi sesler üzerindeki ilk uygulaması ve üç boyutlu ses tasarımının farklı aşamaları detaylı olarak ele alınmıştır. Sanal gerçekliğin tarihi ses manzarası araştırmalarına yönelik potansiyel katkısı ve bir üç boyutlu ses modelleme yazılımının performansı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the application of soundscape studies in history, or, in other words, historical soundscape studies became a topic of great interest, especially in musicology. As a result of this interest, the word of“soundscape”is frequently used by scholars for different definitions. It has been mostly used to describe a specific situation and the word of soundscape has been used instead of“ambient”,“sound environment”and even used over“political atmosphere”too. In addition to this, the attitudes relying on printed evidence alone have emerged as the primary research method in contrast with the inclusion of several approaches to historical soundscape. The aim of this thesis is to broaden the methods for the historical soundscape research, but at the same time trying to draw a clearer framework of the available tools. For these purposes, the approaches to the study of the past sounds in different related fields, such as sound history, soundscape, architectural acoustics, archaeoacoustics and musicology have been considered. The predominant focus of this work is to apply the latest developed digital technologies to the historical soundscape research. In fact, over the last decades, the field of digital humanities has witnessed a noteworthy growth. This growth allowed to develop and implement alternative methods and techniques into several research topics, starting from the natural language processing methods up to extended reality, thus applying a considerable number of projects. This thesis dwells upon the application of these digital humanities methods and acoustic simulation techniques into the historical soundscape research. By taking the historically informed performance as a theoretical base, the study aims to develop a methodology to study and model the historically informed soundscapes. Besides the theoretical discussions on historically informed soundscape's itself and the preliminary application of text analysis into historical soundscape, several stages of 3D sound design is also considered. Virtual reality and its advantages for historically informed soundscape research are assessed together with the 3D sound spatialization performance of a state- of-art virtual reality technology.