Hasat sonrasi putresin, salisilik asit, sitrik asit ve metil jasmonat uygulamalarinin Pleurotus ostreatus mantarinda muhafaza süresi ve kalite üzerine etkileri
Effects of post-harvest putresin, salicylic acid, citric acid and methyl jasmonate on storage time and quality in mushroom (Pleurotus ostreatus)
  1. Tez No: 784738
  2. Yazar: BİLGEHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYHAN KİBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, Pleurotus ostreatus mantar türünde hasat sonrası farklı dozlarda (0.5, 1 ve 2 mM) putresin, salisilik asit, sitrik asit ve metil jasmonat uygulamalarının kalite özellikleri, muhafaza süresi ve besin elementi içeriği üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada toplam 13 farklı uygulama ele alınmış olup, 4 °C'de 14 gün süre ile muhafaza edilen mantarlarda gerekli ölçüm ve analizler (7. ve 14. günlerde) yapılmıştır. Araştırma sonucunda hasat sonrası uygulamalar ve muhafaza sürelerine bağlı olarak kalite özelliklerinin önemli oranda değiştiği saptanmıştır. Muhafaza süresinin artması ile ağırlık kaybı, pH değeri, fosfor, demir ve çinko içerikleri artarken, kuru madde miktarı azalmıştır. Çalışmada ele alınan uygulamaların genel olarak hasat sonrası kalite kayıplarını azaltmada olumlu etkilerinin olduğu belirlenmiştir. Hasat sonrası uygulamalar arasında sitrik asit ve metil jasmonat uygulamalarının daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada özellikle 0.5 mM metil jasmonat (11 nolu uygulama) ile 0.5, 1 ve 2 mM sitrik asidin (8, 9 ve 10 nolu uygulamalar) hasat sonrası kalite kayıplarını azaltmak için alternatif bir uygulama yöntemi olarak önerilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of putrescine, salicylic acid, citric acid and methyl jasmonate applications at different doses (0.5, 1 and 2 mM) after harvest on quality properties, storage time and nutrient content in Pleurotus ostreatus mushroom species. A total of 13 different applications were examined in the study, and the necessary measurements and analyzes (on the 7th and 14th days) were made on the mushrooms kept at 4 °C for 14 days. As a result of the research, it was determined that the quality characteristics changed significantly depending on the post-harvest applications and storage times. With the increase of storage time, weight loss, pH value, phosphorus, iron and zinc contents increased, while the amount of dry matter decreased. In general, it has been determined that the applications examined in the study have positive effects on reducing post-harvest quality losses. Among the post-harvest applications, citric acid and methyl jasmonate applications were found to be more effective. It was concluded that 0.5 mM methyl jasmonate (application no. 11) and 0.5, 1 and 2 mM citric acid (applications no. 8, 9 and 10) can be suggested as an alternative application method to reduce post-harvest quality losses.