Çatılandırılmış involüt-evolüt eğri çiftleri üzerine
On framed involute-evolute curve pairs
- Tez No: 784740
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER GÖKMEN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde Öklid uzayı ve çatılandırılmış eğriler ile ilgili temel kavramlara yer verilmiştir. Üçüncü bölüm ve dördüncü bölüm bu çalışmanın orijinal kısmını oluşturmaktadır. Üçüncü bölümde 3-boyutlu Öklid uzayında çatılandırılmış eğrilerin involüt - evolüt eğri çifti tanımı verilmiştir. Ayrıca 3-boyutlu Öklid uzayında çatılandırılmış involüt – evolüt eğri çifti ile ilgili bazı karakterizasyonlara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde 4-boyutlu Öklid uzayında çatılandırılmış eğrilerin involüt - evolüt eğri çifti tanımı verilmiştir. Ayrıca 3-boyutlu Öklid uzayında çatılandırılmış involüt – evolüt eğri çifti ile ilgili bazı karakterizasyonlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter is the introduction and literature reviews are given.In the second chapter, basic concepts about Euclidean space and framed curves are given.The third and fourth chapters are the original chapters of the thesis.In the third chapter, definitions of the framed involute-evolute curve partner in 3-dimensional Euclidean space are given.In addition, some characterizations of the involute-evolute curve pair framed in 3-dimensional Euclidean space are given.In the fourth chapter, definitions of the framed involute-evolute curve partner in 4-dimensional Euclidean space are given.In addition, some characterizations of the involute-evolute curve pair framed in 4-dimensional Euclidean space are given.