Fransız elçilik raporlarına göre Osmanlı-Fransız ilişkileri (1792-1809)
Franco-Ottoman relations based on French embassy reports (1792-1809)
  1. Tez No: 784741
  2. Yazar: IŞIK EĞRİOĞLU ERTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ TEKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 441
Özet
Bu çalışmada, 1792-1809 yılları arasında Fransız Cumhuriyeti ve Fransız İmparatorluğu'nun İstanbul büyükelçilerinin Osmanlı Devleti hakkında tutmuş olduğu düzenli ve sistematik raporlar ve Fransız Dışişleri Bakanlığı tarafından bahsi geçen büyükelçilere iletilen talimatnameler üzerinden Devrim sonrası Fransa'nın doğu politikası genelinde Osmanlı Devleti'nin konumu ele alınmaya çalışılmıştır. Fransa'nın çoğunlukla Avrupa ülkelerini merkeze alan dış siyaset çemberinde Osmanlı Devleti ile ilgili uyguladığı politika ve bu politikanın tatbikinde kullandığı diplomatik usuller incelenmeye çalışılmıştır. Fransa'nın on altı yılı kapsayan zaman aralığında dönemin Avrupa siyasî konjonktürüne göre şekillenen doğu politikası da temas edilen hususlar arasında yer almaktadır. Türk-Fransız diplomatik münasebetlerinin zamanla neye evrildiği sorusuna Fransa'da vuku bulan siyasal ve sosyal değişimler incelenerek cevap aranmaya ve iki ülkenin kurduğu siyasi, askeri, ticari ilişkilerin şekillendiği zemin resmi ve diplomatik temaslar üzerinden saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation is a study of the Ottoman Empire in the eastern policy of post-Revolution France and the relations of these two countries via the systematic reports of the Istanbul ambassadors of the French Republic and then the French Empire to the Ottoman Empire between 1792 and 1809, and the instructions sent to the ambassadors by the French Ministry of Foreign Affairs as main sources. The foreign policy of France regarding the Ottoman Empire, which mostly focuses on European countries, and the diplomatic methods used in the implementation of this policy were tried to be examined. It aims to read France's eastern policy transformations upon the European political conjuncture of the period. The study also argues that how the Turkish-French relations -which have been tested several times-, have progressed over the years by examining the political and social changes that took place in France.