Kullanıcı arayüz tasarımı ve kullanıcı deneyimi bağlamında Amazon web sitesine yaklaşımın incelenmesi
Reviewing the approach to the Amazon website in the context of user interface design and user experience
- Tez No: 784764
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH DENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
E-ticaret siteleri internetin majör faktörlerinden biridir. Oluşturulan web siteleri birçok kullanıcı tarafından ziyaret edilmektedir. İnternetin gelişmesi ve hızlanması ile web sitelerinin sayısı ve çevrimiçi kullanıcıların ve e-ticaret sitelerine olan ilgileri gittikçe artmaktadır. Alışveriş geleneksel yöntemlerin aksine elektronik ortamda alışveriş tercihleri önem kazanmıştır. E-ticaret siteleri, dünyanın her yerinden erişimi önemli derecede kolaylaştırmıştır. Kullanıcılar, sitelerde gezinirken, alışveriş yaparken, ürün araştırırken pek çok sorunla karşılaşmaktadır. Kullanıcılar için bu sorunları en aza indirgemek için e-ticaret sitesinin kullanılabilirliğini artırmak önemlidir. Grafik arayüzler, bilgisayarlar ve kullanıcılar arasındaki iletişimi sağlayan en önemli unsurlardan biridir. Kullanılabilirlik, bir web sitesindeki insan-bilgisayar etkileşimini en kuvvetli ve etkin bir şekilde tanımlayan kavramdır. Bu araştırmanın temel amacı, e-ticaret sitelerinde kullanıcı deneyimi, kullanıcı arayüz tasarımı ve e- ticaret sitelerinin kullanılabilirlikleri ele alınmıştır. Kullanıcılar özelinde etkili ve pratik bir arayüze sahip kullanıcı dostu web sitelerinin yararlı olduğu görseller ile birlikte belirtilmiştir. Elektronik ticaret sitelerinin arayüz tasarımını ve kullanılabilirliğini iyileştirmek için Amazon.com web sitesi bu bağlamda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
E-commerce sites are one of the major factors of the internet. The websites created are visited by many users. With the development and acceleration of the Internet, the number of websites and online users and their interest in e-commerce sites are increasing. Unlike traditional shopping methods, shopping preferences in electronic environment have gained importance. E-commerce sites have significantly facilitated access from anywhere in the world. Users face many problems while browsing, shopping and searching for products. To minimize these problems for users, it is important to improve the usability of the e-commerce site. Graphical interfaces are one of the most important elements that enable communication between computers and users. Usability is the concept that defines the human-computer interaction in a website in the most powerful and effective way. The main purpose of this research is to examine user experience, user interface design and usability of e-commerce websites. It is stated with visuals that user-friendly websites with an effective and practical interface are useful for users. Amazon.com website is analyzed in this context to improve the interface design and usability of e-commerce websites.