Çelik lifli betonarme kirişlerin davranışının incelenmesi
Investigation of the behavior of steel fiber reinforced concrete beams
  1. Tez No: 784773
  2. Yazar: SERKAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yüksek dayanımlı beton, betonarme yapıların yapımında giderek daha fazla kullanılmaktadır. Yüksek dayanımlı betonun normal dayanımlı betona kıyasla daha gevrek bir malzeme olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, yüksek dayanımlı betonun sünekliğini artırmak için beton karışımına çelik lifler eklenebilir. Çelik lifli betonarme elemanların davranışlarının belirlenmesi, elemanların doğru analiz ve tasarımı için çok önemlidir. Sunulan tez çalışmasında, çelik lifli betonarme kirişlerin davranışları incelenmiştir. Çalışmada toplam sekiz adet kiriş numunesi hazırlanmıştır. Betonarme kiriş numuneleri 150×200×1750 mm (b×h×L) boyutlarındadır. Bir kiriş numunesi çelik lifsiz, diğer yedi numune ise farklı çengel uçlu çelik lifler (3D, 4D, 5D) ve farklı miktarlarda çelik lif dozajları (20, 40, 60 kg/m3) ile üretilmiştir. Kiriş numuneleri, yapısal davranışı belirlemek için dört noktalı eğilme yüklemesi altında test edilmiştir. Testlerde çatlak ilerlemeleri gözlemlenmiş, yük ve karşılık gelen birim deformasyonlar ile deplasmanlar kaydedilmiştir. Deneysel yük ve deplasman değerleri kullanılarak kirişlerin deneysel yük-deplasman eğrileri elde edilmiştir. Ayrıca çalışmada, betonarme kirişlerin taşıma gücü ve yük-deplasman eğrilerini elde etmek için bir analiz yöntemi sunulmuştur. Analizlerde beton malzemenin doğrusal olmayan davranışı dikkate alınmıştır. Test edilen kiriş numuneleri analiz edilmiş ve test sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Deneysel ve teorik sonuçlar arasında iyi derecede uyum elde edilmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar dikkate alınarak kirişler için optimum miktarda çelik lif dozajı önerilmiştir. Sunulan çalışmada, çelik liflerin betonarme kirişlerin yük taşıma kapasitesini önemli ölçüde etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
High strength concrete is increasingly used in the construction of reinforced concrete structures. It is known that high strength concrete is a more brittle material when compared to normal strength concrete. Therefore, steel fibers can be added to the concrete mixture to improve the ductility of high strength concrete. It is very important to determine the behaviour of steel fiber reinforced concrete members for accurate analysis and design of members. In the presented thesis study, the behaviour of steel fiber reinforced concrete beams has been investigated. In the study, a total of eight beam specimens were prepared. The reinforced concrete beam specimens were 150×200×1750 mm (b×h×L) in sizes. One beam specimen was prepared without steel fiber and the other seven specimens were manufactured with different hooked end steel fibers (3D, 4D, 5D) and with different amount of steel fiber dosages (20, 40, 60 kg/m3). The beam specimens were tested under four-point bending loading to determine the structural behaviour. In the tests, the crack propagations were observed, the load and corresponding strains and deflections were recorded. The experimental load-deflection curves of the beams have been obtained using the experimental load and deflection values. In addition, a numerical procedure has been presented to obtain the theoretical load and load-deflection curves of reinforced concrete beams in the study. In the analysis, the nonlinear behaviour of the concrete material has been considered. The tested beam specimens were analysed and compared with test results. A good degree of correlation has been obtained between experimental and theoretical results. Optimum amount of steel fiber dosage has been recommended for beams by taking into account the obtained results of the study. It is concluded in the presented study that steel fibers significantly effect on the load carrying capacity of reinforced concrete beams.