Eskişehir Şehiriçi doğalgaz dizaynı
Eskişehir local naturel gas network distribution line design
- Tez No: 78479
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
VI ÖZET Doğal gaz ilk kez 1988 yılında BOTAŞ tarafından yapılan ticari anlaşmalar ile ülkemizde konut ve ticari iş yerlerinde kullanılmaya başlanmıştır Doğal gazın iletilmesi için kompresör istasyonlarına, basınç düşürme ve ölçüm istasyonlarına (RMS), vana odalarına, regülatörlere ve polietilen (PE) ve çelik (ST) malzemelerden oluşan boru ve bağlantı parçalarına (fittings) ihtiyaç duyulmaktadır. Yapılan tüm işlemler, mekanik montajlar, elektrik işleri ve testler BOTAŞ 'in onayından geçmek zorundadır. Doğal gazın faydalı, temiz ve çevreci bir yakıt olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Aynı zamanda patlayıcı tehlikesinin olması ve yüksek basınçla taşınmasından dolayı kullanılacak olan malzemelerin mutlaka gerekli kontrollardan geçirilmesi gerekmektedir ve de imalat sırasında ve testlerde kesinlikle taviz verilmemektedir. Bu tez çalışmamda doğal gaz hakkında biraz bilgi verdikten sonra Eskişehir şehir içi doğal gaz hattı dizaynının nasıl yapıldığı anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Natural gas has been used in houses and commercial companies since 1998 in our country. Compression stations, pressure reducing and metering stations, valve Rooms, regulators, pipelines with fittings made from polyethylene (PE) and steel (ST) materials are involved in the transmission of natural gas. All processes, mechanical fittings, electricity works and all tests performed have to be approved by BOTAŞ. It is widely known that natural gas has no harmful side-products and it is an enverionmentally safe fuel. On the other hand, it has a risk of gas explosion and disadvantage of transmission by high pressure. Therefore, the materials, used in pipelines, must have passed through necessary inspections. The tests carried out during fitting shall be definitely strict. In my master thesis, it is explained that how Eskisehir Local Natural Gas Network Distribution Line Design was carried out, after giving some information about natural gas.