Okul öncesi çocuğu olan ebeveynlerde çocuk istismarı farkındalığı
Child abuse awareness in parents with preschool children
  1. Tez No: 784823
  2. Yazar: TUĞÇE AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜDÜCÜ TÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Okul öncesi dönemdeki çocukların (3-5 yaş) ebeveynlerinde çocuk istismarı farkındalığını değerlendirmek ve etkileyen faktörleri belirlemektir. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı tipte yapılan araştırma, Eylül- Ekim 2022 tarihleri arasında, anaokullarında, 3-5 yaş grubunda olan çocukların 18 yaş ve üzeri olan, görme ve işitme ile ilgili problemi olmayan, iletişime ve iş birliğine açık ve araştırmaya katılmayı kabul eden ebeveynleri (S=255) ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, İstismar Farkındalık Ölçeği Bilgi Formu ve Çocuğa Yönelik Ana-Baba Tepkileri (Duygusal İstismar Farkındalık Ölçeği) kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında analiz edilmiştir. Etik ilkelere uyulmuştur. Bulgular: Ebeveynlerin duygusal istismar ve istismar açısından potansiyel risk taşıdığı belirlenmiştir. Ebeveynlerin istismar farkındalıkları orta düzeyde ve potansiyel risk taşıdıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the awareness of child abuse in the parents of preschool children (3-5 years old) and to determine the factors affecting on. Materials and Methods: The descriptive study was conducted between September and October 2022, in kindergartens, with parents of children aged 18 and over, who are in the 3-5 age group, who have no vision and hearing problems, who are open to communication (S=255). The data were obtained using the Personal Information Form, the Abuse Awareness Scale Information Form, and the Parental Reactions to the Child (Emotional Abuse Awareness Scale). The obtained data were analyzed in computer environment. Ethical principles have been complied with. Results: It has determined that parents carry a potential risk in terms of emotional abuse and abuse. It has determined that parents' awareness of abuse was moderate and they had a potential risk.