Kurumsal yönetim endeksi BIST30 şirketlerinin ÇKKV tekniklerinden Gri İlişkisel Analiz yöntemi, EDAS, TOPSIS ve MAUT yöntemine göre sıralanması
Corporate governance index ranking of BIST30 companies according to the Gray Relational Analysis method, EDAS, TOPSIS, an MAUT method from MCDM techniques
  1. Tez No: 784871
  2. Yazar: HASAN MERT YÜCEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RANA ÖZYURT KAPTANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, Kurumsal Yönetim Endeksinde mevcut şirketlerin Finansal performanslarının yıllara göre maksimum değerlerden minimum değerlere göre sıralanması öncesi genel bilgiler anlatılmıştır. Daha sonra ikinci bölümde Çok Kriterli Karar Verme Teknikleri (ÇKKV) ve bu tekniklerin uygulamaları üzerinde durulmuştur. ÇKKV yöntemlerinden; EDAS, AHP, Entropi, MAUT, Gri İlişkisel Analiz, MOORA, ELECTRE, TOPSIS, PROMETHEE, VIKOR ve COPRAS teknikleri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of two parts. In the first part of the study, general information is explained before ranking the financial performances of existing companies in the Corporate Governance Index from the maximum values to the minimum values according to the years. Then, in the second part, Multi-Criteria Decision Making Techniques (MCDM) and the applications of these techniques are emphasized. From MCDM methods; EDAS, AHP, Entropy, MAUT, Gray Relational Analysis, MOORA, ELECTRE, TOPSIS, PROMETHEE, VIKOR and COPRAS techniques are explained.