Kurumsal yönetim uygulamalarının hisse senedi getirisi üzerine etkisi: BIST'de bir araştırma
Effect of corporate governance on stock return: An investigation in BIST
  1. Tez No: 516856
  2. Yazar: SEDA TURNACIGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE DOĞUKANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kurumsal yönetim kavramı, dünyada yetkiyi kötüye kullanımlar sonucu oluşan şirket skandalları ve yaşanan ekonomik krizlerden sonra önemini arttıran bir olgudur. Bu yaklaşım tartışılmaya başlandıktan sonra dünyada birtakım standartlar, kanunlar ve ilkeler çerçevesinde şekillendirilmiştir. Şirketlerin şeffaf, denetlenebilir ve hesap verebilir bir yapıya kavuşması, şirketle ilişkili olan bütün taraflar arasında eşit mesafede olma kurumsal yönetimin en önemli amaçlarından olmaktadır. Kurumsal yönetimi etkili bir biçimde uygulayan şirketlerin yatırımcı nezdinde de daha çok tercih edilmesi ve hisse senetlerinin performanslarının olumlu yönde etkilenmesi beklenmektedir. Bu çalışmada da Türkiye'de kurumsal yönetim uygulamalarının hisse senedine olan etkisi Panel VAR modeliyle analiz edilmiştir. Bu bağlamda 2009-2016 yılları arasında kurumsal yönetim endeksinde yer alan ve en az beş yıllık kurumsal yönetim notu olan 19 adet firmanın kurumsal yönetim notları ile hisse senedi getirileri arasındaki ilişki incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, kurumsal yönetim uygulamalarının hisse senedi getirileri üzerinde negatif etkisi bulunmaktadır. Çalışmada, kurumsal yönetim endeksinin performansı da BIST100 ve BIST30 endeksi ile karşılaştırılarak analize dahil edilmiştir. Performans değerlendirmesine göre, kurumsal yönetim endeksi performansı Sharpe, Treynor ve Jensen ölçütlerine göre karşılaştırılan diğer iki endeksin gerisinde kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of corporate governance is a phenomenon that has become increasingly important after the corporate scandals and the economic crises that have occurred as a result of authoritative abuses in the world. Since this approach has begun to be debated, some standards have been shaped around the world in the framework of laws and principles. A transparent, auditable and accountable structure of companies is the most important purpose of corporate governance. Companies that implement corporate governance in an effective manner are expected to be preferred to investors and the performance of their stocks is expected to be influenced positively. In this study, the effect of the stock of corporate governance practices in Turkey were analyzed by a panel VAR model. So that the relationship between the corporate governance ratings of 19 firms and the return of stocks, which are included in the corporate governance index between 2009 and 2016 and which can reach at least five observations, is examined. According to the findings, there is a negative effect of corporate governance practices on stock returns. In the study, the performance of the corporate governance index was also included in the analysis by comparing it with the BIST100 and BIST30 index. According to the results of the performance evaluation, the performance of the corporate governance index fall behind the other two indexes compared to the Sharpe, Treynor and Jensen criteria.