Zayıflama diyeti yapan fazla kilolu ve obez kadınlarda 8 haftalık probiyotik kullanımının vücut kompozisyonu ve kan parametreleri üzerine etkisi
The effect of probiotic use on body composition and some blood parameters for 8 weeks in overweight and obese women who follow a slimming diet
- Tez No: 688088
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIKA BULDUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Zayıflama diyeti yapan fazla şişman ve obez bireylerde 8 haftalık probiyotik kullanımının vücut kompozisyonu ve kan parametreleri üzerine etkisini saptamak için yürütülen bu çalışmaya BKİ değeri 25 kg/m2 ve üzerinde olan 34 kadın katılmıştır. Araştırmaya katılan bireyler iki gruba ayrılmıştır. Sekiz hafta boyunca, birinci gruba (+PK) zayıflama diyet programı, egzersiz programı ve günde 2 kez olmak üzere her kapsülde 1,5x109 miktarında çeşitli probiyotik suşlarını içeren oral probiyotik besin takviyesi; ikinci gruba (-PK) probiyotik takviyesi verilmeksizin zayıflama diyet programı ile beraber egzersiz programı uygulanmıştır. Çalışma başlangıcında ve takip süresince (8 hafta) birbirini izleyen 3 gün süre ile (bir günü hafta sonu) 24-saatlik besin tüketim kaydı, bireylerin antropometrik ölçümleri (boy uzunluğu-başlangıçta, vücut ağırlığı, bel, kalça ve boyun çevresi) yapılmış ve Biyoelektrik İmpedans Analiz (BİA) cihazı ile vücut bileşimi belirlenmiş, BKİ, bel/kalça çevresi oranı (BKO), bel boy oranı hesaplanmıştır. Çalışmanın başlangıcında ve 8. hafta sonunda biyokimyasal parametrelere (açlık kan şekeri, insulin düzeyi, HbA1c, HOMA-IR, total kolesterol, LDL- kolesterol, HDL-kolesterol, trigliserit vd.) bakılmıştır. Çalışma başlangıcında +PK ile -PK gruplarının antropometrik ölçümleri arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0.05). Her iki grupta da kadınların başlangıç 4. ve 8. haftalarda antropometrik ölçümleri istatiksel olarak değerlendirildiğinde vücut ağırlığı, BKİ, bel çevresi, kalça çevresi, bel boy oranı, vücut yağ yüzdesi, vücut yağ kütlesi ölçümleri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur (p0,05). Çalışma başlangıcında +PK ile -PK gruplarının biyokimyasal bulguları arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, which was conducted to determine the effect of 8-week probiotic use on body composition and blood parameters in overweight and obese women who are on a weight loss diet, 34 women with a BMI value above and 25 kg/m2 participated. The individuals participating in the research were divided into two groups. For eight weeks, the first group (+PK) was given a weight loss diet program, exercise program and oral probiotic nutritional supplement containing various probiotic strains in the amount of 1.5x109 in each capsule twice a day; The second group (-PK) was given a weight loss diet program and an exercise program without probiotic supplementation. At the beginning of the study and during the follow-up (8 weeks), 24-hour food consumption was recorded for 3 consecutive days (one day on the weekend), anthropometric measurements of the individuals (height-baseline, body weight, waist, hip and neck circumference) and Bioelectricity measurements were made. Body composition was determined with the Impedance Analysis (BIA) device, BMI, waist/hip circumference ratio (WHR), waist height ratio were calculated. Biochemical parameters (fasting blood sugar, insulin level, HbA1c, HOMA-IR, total cholesterol, LDL-cholesterol, HDL-cholesterol, triglyceride etc.) were measured at the beginning of the study and at the end of the 8th week. At the beginning of the study, no significant difference was found between the anthropometric measurements of the +PK and -PK groups (p>0.05). When the anthropometric measurements of the women in both groups were evaluated statistically at the initial 4th and 8th weeks, a significant difference was found between body weight, BMI, waist circumference, hip circumference, waist height ratio, body fat percentage, body fat mass measurements (p0.05). At the beginning of the study, no significant difference was found between the +PK and -PK groups among the biochemical findings (p>0.05).