Karadeniz Bölgesi'ndeki belediyelerin etkinliklerinin veri zarflama analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of effectiveness of municipalities in the Black Sea Region by data envelopment analysis
  1. Tez No: 784881
  2. Yazar: ŞAHİN MURAT YEGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU BOLAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Belediyeler, sorumlu oldukları halka şehircilik hizmetlerinden eğitim ve kültür hizmetlerine kadar çok çeşitli hizmetler vermektedirler. İdari ve mali özerkliğe sahip kamu tüzel kişiliği olan yerel yönetim birimleri içinde en aktif, görev ve hizmet alanı en geniş birimler belediyelerdir. Yerel yönetimlerin tamamı kaynak sıkıntısı yaşamakla birlikte belediyeler kaynak sıkıntısının etkisini daha fazla yaşamaktadır. Bunun nedenleri arasında bilimsel ve teknolojik gelişmelerin neden olduğu sosyal hareketlilik, sosyal, kültürel ve sportif nitelikli uğraşı alanların ortaya çıkması, kentsel alandaki nüfus artışı, sosyo-ekonomik iş bölümü ve katmanlaşmanın artması gibi faktörlerin halkın ihtiyaç ve beklentilerinin de çeşitlenmesine, dolayısıyla belediyelerin görev ve hizmet alanlarının genişlemesine yol açmasıdır. Bu çalışmanın amacı, Karadeniz Bölgesi'nde bulunan 18 ildeki belediyenin 2019 yılına ait girdi ve çıktı değerlerine göre birbirlerine kıyasla etkinliklerinin Veri Zarflama Analizi (VZA) yöntemi kullanılarak belirlenmesidir. Girdi değerleri olarak personel giderleri, mal ve hizmet alım giderleri, sermaye giderleri; çıktı değerleri olarak ise vergi gelirleri, teşebbüs ve mülkiyet gelirleri ve diğer gelirler belirlenmiştir. Yapılan analizlerin sonucunda belediyelerin kaynaklarını etkin bir şekilde kullanıp kullanmadığı tespit edilecektir.
Özet (Çeviri)
Municipalities provide a wide variety of services to the people they are responsible for, from urban planning to education and cultural services. Municipalities are the most active units of local government, which are public legal entities with administrative and financial autonomy. Although all of the local governments experience a shortage of resources, the municipalities experience more of the resource shortage. Among the reasons for this, factors such as social mobility caused by scientific and technological developments, the emergence of social, cultural and sportive occupational areas, population increase in the urban area, socio-economic division of labor and stratification, the diversification of the needs and expectations of the people, therefore the duties and services of municipalities. It causes the expansion of the areas. The aim of this study is to determine the efficiency of municipalities in 18 provinces in the Black Sea Region compared to each other according to the input and output values ​​of 2019 using the Data Envelopment Analysis (DEA) method. Personnel expenses, purchase of goods and services, capital expenses as input values; Tax revenues, enterprise and property revenues and other revenues are determined as output values. As a result of the analysis, it will be determined whether the municipalities use their resources effectively.