Zihinsel engelli çocuklarda gövde kontrolü ile fonksiyonel mobilite ve denge arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between body control, functional mobility and balance in children with mental disabilities
- Tez No: 784889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Zihinsel engelli çocukların eğitimlerinin zihinsel becerilerinden ziyade bedenlerini kullanmalarına yönelik olduğu göz önüne alınacak olursa fiziksel ve motor uygunluk unsurlarının geliştirilmesinin, çocukların yaşam boyu beden farklındalığı kazanmalarına neden olacaktır. Bu araştırmada, zihinsel engelli çocuklarda gövde kontrolü ile fonksiyonel mobilite ve denge arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmada yaşları 10-18 arasında değişen 1 deney (20 kişi) ve 1 kontrol grubu (20 kişi) yer almaktadır. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre, deney grubunun son test puanları ilk test puanlarına göre ortalama 8.25 puan daha yüksektir. Deney grubu ilk testte ortalama puana göre orta derecede düşme riski (Baston -Tripod gerekli) grubunda yer alırken son testte ortalama puana göre Düşük risk (Yardımcı araç gerekmez) grubuna girmeyi başarmıştır. Deney grubunda, Yarı Zamanlı Kalk Yürü Testi ilk ve son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmiştir. Buna göre, deney grubunun son test puanları ilk test puanlarına göre ortalama 2,56 puan daha düşüktür. Deney grubunun son testte Yarı Zamanlı Kalk Yürü Testini daha kısa sürede tamamladığını, dolayısıyla ilerleme kaydettiğini söylemek mümkündür. Deney grubunun Zamanlı Merdiven İnip Çıkma Testi son test puanları, kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşüktür. Deney gurubu, testi daha kısa sürede tamamlayarak daha iyi performans göstermiştir. Deney grubunun Selektif Hareketler Değerlendirmesinde Ayak Bileği Dorsifleksiyonu Selektif Kontrol Motor Testi (Sağ ve Sol) son test puanları, kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksektir.
Özet (Çeviri)
Considering that the education of mentally handicapped children is aimed at using their bodies rather than their mental skills, the development of physical and motor fitness elements will cause children to gain body awareness throughout their lives. In this study, the relationship between trunk control and functional mobility and balance in mentally handicapped children was investigated. There are 1 experimental (20 people) and 1 control group (20 people) aged between 10-18 in the study. According to the data obtained as a result of the research, the post-test scores of the experimental group were on average 8.25 points higher than the first-test scores. While the experimental group was in the moderate fall risk group (Cane -Tripod required) according to the average score in the first test, they succeeded in being in the Low risk (no assistive device required) group according to the average score in the post-test. In the experimental group, a statistically significant difference was found between the first and last test scores of the Part Time Get Up and Go Test. Accordingly, the post-test scores of the experimental group were on average 2.56 points lower than the first-test scores. It is possible to say that the experimental group completed the Part-Time Get Up and Go Test in a shorter time in the post-test, thus making progress. Timed Stair Climbing Test post-test scores of the experimental group were significantly lower than those of the control group. The experimental group performed better by completing the test in a shorter time. Ankle Dorsiflexion Selective Control Motor Test (Right and Left) post-test scores of the experimental group in the Evaluation of Selective Movements were significantly higher than the control group.