COVID-19 salgını sürecinde öğrencilerin okula karşı tutum ve davranışları
Attitudes and behaviors of students towards school during the COVD-19 pandemic
  1. Tez No: 784952
  2. Yazar: MERVE BULDU GÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ASLANARGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı Covid-19 salgını sürecinde öğrencilerin okula karşı tutum ve davranışlarının incelenmesidir. Covid-19 salgınıyla okullarından ve akranlarından uzak kalan öğrencilerin, uzaktan eğitim sürecinde okula karşı tutum ve davranışlarının neler olduğuna ilişkin öğrenci görüşlerinin ortaya konulmasıdır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmada amaçlı örnekleme yöntemleri içerisinde bulunan maksimum çeşitlilik ve ölçüt örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Bu bağlamda çalışmanın örneklemini Millî Eğitim Bakanlığına bağlı bir ortaokulda okuyan sekizinci sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Öğrenciler akademik başarılarına göre gruplandırılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak katılımcı öğrencilere dokuz adet açık uçlu soru sorulmuştur. Araştırmada elde edilen bulguların analizi ile uzaktan eğitim sürecinde katılımcı öğrencilerin tamamının okulu özlediği sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin okula karşı özlemlerinin en önemli sebebini ise arkadaşlarına, daha sonra ise öğretmenlerine özlemleri oluşturmuştur. Katılımcı öğrencilerin çoğunluğu teknolojik sorunlardan ve yetersizliklerden dolayı uzaktan eğitimi faydasız bulmuş, öğrencilerin tamamı eğitim hayatlarına yüz yüze devam etmeyi istediklerini belirtmiştir. Araştırmada öğrencilerin tutum ve davranışlarının nedenleri detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the attitudes and behaviours of students towards school during the Covid-19 epidemic. The aim of this study is to reveal the students' opinions about the attitudes and behaviours of the students, who are away from their schools and peers due to the Covid-19 epidemic, towards the school during the distance education process. The case study design, one of the qualitative research methods, was used in the research. Maximum variation and criterion sampling method, which are the purposive sampling methods in study, were preferred. In this context, the sample of the study consisted of eighth grade students studying in a secondary school affiliated to the Ministry of National Education. Students are grouped according to their academic achievement. Using a semi-structured interview form, nine open-ended questions were asked to the participating students. With the analysis of the findings obtained in the research, it was concluded that all of the participating students missed school in the distance education process. The most important reason for students' longing for school was their longing for their friends and then for their teachers. The majority of the participant students found distance education useless due to technological problems and inadequacies, and all of the students stated that they wanted to continue their education life face to face. In the research, the reasons for the attitudes and behaviors of the students were examined in detail.