The status of Bayt al-Maqdis in international law: A studyof the selected UN resolutions
Beytülmakdis'in uluslararası hukuk açısından statüsü: Seçilmiş Birleşmiş Milletler kararları üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 784974
  2. Yazar: İLAYDA HELVACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RESUL YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kudüs Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada jeopolitik olarak Afrika, Asya ve Avrupa'nın kesiştiği noktada, dünyanın tam kalbinde yer alan son derece seçkin ve özel bir bölge olan Beytülmakdis ele alınmıştır. Müslümanlar, Hıristiyanlar ve Yahudiler için kutsal bir coğrafyadır. Dünya güç siyasetinin merkezinde yer alan Beytülmakdis'in jeo-stratejik konumu dikkate alındığında, savaş ve barışın anahtarını bugün, yarın ve daima elinde tutacağına hiç şüphe yoktur. Osmanlı dönemi boyunca 400 yıllık nispeten istikrarlı bir konum sonrası, Filistinlilerin büyük felaketi 20. yüzyılın başında sömürgeci güçlerin eliyle Siyonist devlet İsrail'in kurulmasıyla başladı. İşgal Filistinlileri kendi topraklarında yersiz yurtsuz bıraktı. İngilizlerin Filistin'i Yahudi yurdu haline getirme vaadi bölgede büyük bir gerilim yarattı. 1946'da Filistin'deki İngiliz manda yönetimi Filistin meselesini Birleşmiş Milletler'e havale etti. Böylece, Beytülmakdis'in statüsü meselesi büyük bir ihtilaf konusu haline geldi. İhtilafın başından itibaren, bölgede barış ve güvenliğin tesisi için Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ve Güvenlik Konseyi kararları kabul edildi. İşbu çalışmada, önemli görülen Birleşmiş Milletler kararları ve belgeleri tarihsel bir metadoloji izlenerek hukuki bir yaklaşım çerçevesinde ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has dealt with a distinguished territory, Bayt al-Maqdis, a place at the heart of the world, with the intersection of Africa, Asia, and Europe. It is a prophetic geography for Muslims, Christians, and Jews. Given the importance of the geo-strategic position of Bayt al-Maqdis, where it is at the centre of world power politics, there is no doubt that it would hold the key to war and peace today, tomorrow, and always. After 400 hundred years of relatively steady position during the Ottoman era, the Palestinians' tragedy commenced at the hands of colonial powers at the turn of the 20th Century. They had been 'out of place' in their land. The British pledge to turn Palestine into the homeland of the Jews created great tension in the region. Since the British handed over the question of Palestine to the United Nations in 1946, the issue of the status of Bayt al-Maqdis has been a matter of great controversy. From the very beginning, the United Nations General Assembly and Security Council have adopted numerous resolutions to establish the peace and security in the region. In this study, it has been examined the most significant resolutions and documents in a comprehensive way as part of a more legally informed approach in line with historical methodology.