Akne rozasea hastalarında serum PACAP-38 düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum PACAP-38 levels in patients with acne rosacea
- Tez No: 920136
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGÜ ÇEVİRGEN CEMİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Rozasea ; yüzün santral bölgesini etkileyen, eritem ve telenjiektazi temelinde papül, püstül, fima, ödem görülebilen ataklarla seyreden kronik inflamatuvar bir deri hastalığıdır. Patogenezi net olarak anlaşılamamış olup genetik yatkınlık, vasküler disregülasyon, endokrinolojik faktörler, immunolojik yapı, enfeksiyöz ajanlar ve çevresel faktörlerin olduğu multifaktöriyel bir zemin üzerinde durulmaktadır. Pitüiter Adenilat Siklaz Aktive Edici Peptid (PACAP-38), Vazoaktif İntestinal Peptid (VIP) benzeri peptid ailesinin bir üyesidir. Vazodilatasyon, immunmodülasyon, antiinflamatuvar ve nöroprotektif özellikleriyle pek çok hastalıkta araştırma konusu olmuştur. Bu çalışmanın amacı, rozasea hastalarında serum PACAP-38 düzeylerinin incelenerek bu molekülün hastalık etyopatogenezindeki rolünü, rozasea tipleri arasındaki farklılıklarını ve hastalık şiddetiyle olan ilişkisini belirlemektir. Çalışma kapsamında Eylül 2024-Ocak 2025 tarihleri arasında Etlik Şehir Hastanesi Dermatoloji polikliniklerine başvuran 18-65 yaş arası, 64 rozasea hastası (19 erkek,45 kadın) ve yaş, cinsiyet açısından hastalarla eşleştirilmiş 64 sağlıklı gönüllü (19 erkek,45 kadın) çalışmaya dahil edildi. Çalışma sonucunda PACAP-38'in eritematotelenjiektatik tipte anlamlı yüksekliği tespit edilmiş olup patogenezde önemli bir molekül olabileceği düşünülmüştür. Anahtar Kelimeler : Rozasea, PACAP-38
Özet (Çeviri)
Rosacea is a chronic inflammatory skin disease affecting the central region of the face, with attacks of papules, pustules, fima, and edema based on erythema and telangiectasia. The pathogenesis is not clearly understood and is considered to be multifactorial, including genetic predisposition, vascular dysregulation, endocrinological factors, immunological structure, infectious agents and environmental factors. Pituitary Adenylate Cyclase Activating Peptide (PACAP-38) is a member of the Vasoactive Intestinal Peptide (VIP)-like peptide family. It has been the subject of research in many diseases with its vasodilation, immunomodulation, anti-inflammatory, and neuroprotective properties. The aim of this study is to examine serum PACAP-38 levels in rosacea patients and to determine the role of this molecule in the etiopathogenesis of the disease, the differences between rosacea types, and its relationship with disease severity. Within the scope of the study, 64 rosacea patients (19 males, 45 females) aged 18-65 years who applied to Etlik City Hospital Dermatology polyclinics between September 2024 and January 2025 and 64 healthy volunteers (19 males, 45 females) matched with the patients in terms of age and gender were included in the study. As a result of the study, significant elevation of PACAP-38 was detected in the erythematotelangiectatic type and it was thought that it may be an important molecule in pathogenesis. Key Words : Rosacea, PACAP-38