Mühendislik sistemlerinde termodinamik dizayn
Thermodynamic design in engineering system
- Tez No: 78504
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Isı eşanjör dizaynında minimum entropi üretim oranına, sistemin her bir parçasındaki tersinmezliğin azaltılması ile ulaşılır. Tasarlanmış bir dizaynda sadece ısı transfer oranının arttırılması verimli bir ısı eşanjör dizaynının elde edilmesi için yeterli değildir. Bunun yanında termodinamik performansın da geliştirilmesi gerekmektedir. Sistemdeki bir parçanın tersinmezliğinin azaltılması, bütün sistemdeki tersinmezliklerin azaltımına katkıda bulunur. Dizayn parametrelerinde optimizasyon problemlerinin çözümü, minimum entropi üretimi için optimum kanatçık boyutunun hesaplanması ile aşılabilir. Ayrıca iyi bir ısı eşanjör dizaynı elde etmek için ısı eşenjörünün alanı, hacimi, entropi üretimi ve ideal limit kısıtları da önemli rol oynar. Bütün bu çalışma koşullarında tersinmezliğin azaltılması önemlidir. Farklı ısı eşanjörleri üzerinde yapılan çalışmalarda en verimli dizayna ulaşılmaya çalışılır. Bu araştırmalarda tersinmezlik ölçüm yolları ve ısıl enerji depolama gibi konular önemli rol oynar. Bu çalışmada sistem parçaları seviyesinde entropi üretiminin azaltılması konusunda temel bilgilere değinilmiştir ve 1980' lerde bu konuda yapılan çalışmalar anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The work of irreversibility minimization at the system component level supplies to reach minimum entropi generation rate of the system. If the irreversibility of one component is minimized while leaving the other components untouched then the irreversibility reduction registered at the component level shows up also at the overall 'system' level. It is not yet to make to effective heat exchanger dizayn by rising heat transfer rate while termodynamic performance is not increasing. The solution of optimization problems can be calculated to optimum fin length for minimum entropi generation rate. Beside area, volume, entropi generation and ideal limits constrain of heat exchanger is important to make a good heat exchanger dizayn. In this research, I tried to outline the most basic steps of entropy generation minimization at the system component and explain the work in 1980' s.