Türkiye'nin Avrupa Birliği ortak tarım politikasına entegrasyon süreci
The integration process of Türkiye into the European Union common agricultural policy
- Tez No: 785030
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI İNAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bir ülkede tarımsal yapılanma, yaşamsal faktörlerin temeli olan gıda ihtiyacının giderilmesi, giyim sektörüne katkı sağlaması ve sanayi platformunu doğrudan etkilemesi bakımdan büyük bir öneme sahiptir. Sanayileşmenin büyük ilerlemeler kaydetmesi ile birlikte, tarımsal girişimler yerine sanayi odaklı girişimler daha cazip hale gelse de, tarımsal faaliyetler önemini hiçbir zaman yitirmemiştir. Bu önemin uzun vadede karşılık bulması için de ülkeler, çeşitli tarımsal destekleme politikalarına entegre olacak bir süreç içerisinde kendilerine yer bulmaya çalışmıştır. Birçok ülkenin tarımsal alanlarının daha elverişli bir hale gelmesi için ulusal ve uluslararası çeşitli tarım politikaları meydana gelmiştir. Bu vesile ile özellikle Avrupa Birliği (AB) ortak tarım politikası içerisinde coğrafya avantajına sahip olan ülkelerin entegrasyon süreçleri söz konusu olabildiğinde, ilgili ülkelerdeki üretim hacimlerinin artması ve dışa bağımlılıkların azalması anlamında çok önemli kazanımları ortaya çıkacaktır. Günümüzde ise sürdürülebilir ve teknoloji odaklı girişimlerin yer aldığı görülmektedir. Ülkemizde uygulanan tarım politikaları belirlenirken de, geçmişteki tecrübelerden ders alınıp stratejik planların bu doğrultuda yapılması, Türkiye'nin geleceği açısından büyük önem arz etmektedir. Bu sebeple geniş bir perspektiften bakıldığında sürdürülebilir ve uygulanabilir politikaların yürürlüğe konması, Türkiye'nin AB'ye adaptasyon sürecini de kolaylaştıracaktır. Ancak Türkiye'nin AB tarım politikalarına dahil olabilmesi oldukça zorlu bir sürece işaret etmektedir. Çalışmada bu zorlu sürecin başarıyla gerçekleşebilmesi için detaylara, istatistiki veriler çerçevesinde işaret edilmeye çalışılmış ve bir dizi öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Agricultural structuring is of utmost importance in a country because of the fact that it meets the food requirement which is the basis of vital needs, contributes to textile sector and impacts industry platform directly. Though industy-oriented enterprises became more attractive instead of agricultural enterprises along with great developments of industrialization, agricultural activities have never lost importance. In accordance with the importance, within this process, countries tried to find their path to be integrated into various agricultural support policies to get the benefits in the long term. Various national and international agricultural policies have been developed to make the agricultural areas of many countries to be more convenient. With this aim, if countries with geographical advantage can integrate, especially the common European Union (EU) agricultural policy will bring up many favorable outcomes in terms of increasing yield volumes and less dependency on others. Today, sustainable and tech-oriented enterprises are observed. It is of utmost importance regarding the future of Türkiye to get lessons from the past experience and make strategical plans in accordance while determining the agricultural policies in our country. Thus, looked through a larger perspective, to implement sustainable and applicable policies will also facilitate Türkiye's adaptation process into the EU. However, there seems a highly challenging process for Türkiye to integrate with EU agricultural policies. In this work, to realize this difficult process with success, details with statistical data and a bunch of suggestions are presented.