Enerji sistemleri için nanoölçekli malzeme geliştirilmesi
Nanoscale material developing for energy systems
- Tez No: 785043
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMİS MUSTAFA ÖKSÜZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Enerji, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Geçmişten günümüze sürekli olarak gelişen dünyada malzemeye ve malzeme bilgisine verilen önem de artmakta, geliştirilen malzemeler de minyatürize edilerek daha küçük boyutta, yüksek verimli, efektif malzeme tasarımı hedeflenmektedir. Gelişen teknolojiyle birlikte nano boyutta üretim oldukça önem kazanmıştır. Nano boyutlarda çalışarak malzemenin yapıtaşı olan atom ve moleküllerin sahip olduğu yapısal formlarına yeni nitelikler kazandırılarak istenen amaç doğrultusunda yeni sistem ve malzemeler tasarlanmaktadır. Üretilen malzemeler, yine nano ölçekli kontrollere tabii tutularak moleküler boyuttaki ürünün özellikleri incelenmektedir. Gelişen teknolojiyle birlikte şüphesiz en çok elektronik endüstrisinde küçük ölçekli tasarım ihtiyacı artmıştır. Bu sebeple elektronik bileşenler küçültülerek nano ölçekli tasarımlar yapılmakta olup bileşenlerin küçülmesiyle birlikte aradaki bağlantıyı sağlayan sistemlerin de nano ölçeğe indirgenmesi zorunluluk haline gelmiştir. Bu noktada farklı sistemlerin birbirine bağlantısını sağlayan iletken teller çok önem kazanmış, iletken tellerin nano boyutta geliştirilerek üretiminin sağlanması da araştırmacıların ilgisini çekmiştir. Geliştirilen nanoteller, günümüz şartlarında neredeyse her bireyin kullandığı akıllı telefon, bilgisayar, tablet, akıllı ev sistemleri gibi kullanımı artması da beklenen bir durumdur. V2O5 (vanadyum pentaoksit) sahip olduğu kristalografik yapı özellikleri, diğer fiziksel ve elektrokimyasal özellikleri nedeniyle nanotel üretiminde kullanımı tercih edilmektedir. Bu tez çalışması kapsamında, hidrotermal metotla üretilen V2O5 nanotellerin XRD ve SEM analizleriyle karakterizasyon testleri yapılması, elde edilen XRD çıktısında yer alan pikler arasındaki hesaplanan ve ölçülen sonuçlar arasında bazı sapmaların Rietveld analizi yardımıyla düzenlenmesinin yapılması hedeflenmektedir. Bu sayede kristalografik yapıda bir yönlenme veya stres varlığı araştırılması ve böylece yapı irdelenerek literatüre ışık tutan yenilikçi bir araştırma ve geliştirme yapılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology from past to present, the importance of material knowledge has increased and studies in the field of material development have continued to increase dynamically. At this point, nanoscale production has gained importance with the developing technology. The shrinkage of the components made it necessary to reduce the structure that provides the connection between the systems to the nanoscale. At this point, the conductive wires that connect different systems to each other have gained great importance, and the production of conductive wires by developing them in nano size has also attracted the attention of researchers. The developed nanowires are used in areas such as smart phones, computers, tablets, smart home systems used by almost every individual in today's conditions. V2O5 (vanadium pentoxide) is preferred due to its crystallographic structure, physical and electrochemical properties in nanowire production. Within the scope of this thesis, it is aimed to perform characterization tests of V2O5 nanowire structures produced by hydrothermal method using XRD and SEM analysis methods, and to arrange some deviations between the calculated and measured results between the peaks in the obtained XRD pattern by using the Rietveld Method. In this way, it is aimed to investigate the presence of an orientation or stress in the crystallographic structure. Thus, an innovative research and development that sheds light on the literature is aimed.