Tüp bebek sürecinde kadınlarda vajinal enfeksiyon ve doğurganlıktan izole edilen virülans genlerinin moleküler olarak saptanması
Molecular detection of virulence genes isolated from vagainal infection and fertility in women during the IVF process
- Tez No: 785068
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL AKILLI ŞİMŞEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ANAS Y. AL-HAYAWI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Son zamanlarda, çiftlerde kısırlık ve gecikmiş gebelik vakalarında önemli bir artış olmuştur. Bu nedenle, bu tür sorunları çözmek için yapay üreme tekniğine başvurmak gerekmektedir. Yapay üreme tekniği, kısır çiftlerde gebeliğin oluşmasında başarı elde ederken, sürecin başarısına yardımcı olan tüm koşulların mevcudiyetine rağmen (yaş, sperm kalitesi, yumurta kalitesi, implante edilen embriyoların sayısı ve kalitesi, sağlıklı endometrium) hamileliğe ulaşamayan girişimlerde yaşanmaktadır. Bu çalışma ile tüp bebek girişimlerinde gebelik oluşma olasılığını önleyen veya azaltan nedenleri araştırdık, üzerinde durduğumuz en önemli sebeplerden biri, bakteriyel vajinoza neden olan bakterilerin virülans genlerinin saptanması ve tüp bebek uygulanan kadınlarda gebelik sonucuna etkisinin araştırılması olmuştur. BV, normal vajinal floranın bozulması nedeniyle oluşmaktadır. Bu da kötü kokulu vajinal akıntıya, bazen kaşıntıya ve pH seviyesinde dengesizliğe, dolayısıyla doğal yolla çocuk sahibi olamamaya yol açmaktadır. Çalışmamız doğrultusunda, bakteriyel vajinal enfeksiyonlardan muzdarip vakaları takip ederek BV virülans genlerinin ve bakteriyel vajinozun tüp bebek girişimlerinin başarılı olması konusunda önemli bir rol oynadığı tespit edilmiştir; bir grubun tüp bebek tedavisi ile gebelik elde ettiği, diğer grubun başarısız olduğu belirlenmiştir. Ayrıca tekrarlayan düşük, erken doğum ve cenin ölümü üzerinde de etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, there has been a significant increase in cases of infertility and delayed pregnancy in couples. Therefore, it was necessary to resort to the technique of artificial reproduction to solve such problems. The artificial reproduction technique has achieved success in the occurrence of pregnancy in infertile couples, while there are other attempts that failed to achieve pregnancy despite the availability of all conditions that help in the success of the process (age, quality of sperm, quality of eggs, number and quality of implanted embryos, healthy endometrium). Through this study, we searched for the reasons that prevent or reduce the chances of pregnancy occurring for IVF attempts, one of the factors that we focused on was the detection of the virulence genes of the bacteria that cause bacterial vaginosis and its effect on the outcome of pregnancy for women undergoing IVF. BV occurs because of a disturbance in the normal vaginal flora. This leads to a foul-smelling vaginal discharge, sometimes itching, and an imbalance in the pH level, consequently, the inability to have children naturally. By following up on cases that suffer from bacterial vaginal infections We found that BV virulence genes and bacterial vaginosis play an important role in the outcome of IVF success; it was found that one group achieved pregnancy with IVF treatment and the other group failed. It also has an effect on recurrent miscarriage, premature birth, and fetal death.