Askeri suçlarda soruşturma izni
Investigation permit in military crimes
  1. Tez No: 785077
  2. Yazar: NEDİM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA KELEP PEKMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
6771 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile yapılan Anayasa Değişikliği ile Askeri Mahkemelerin kaldırılması sonrası 30 Haziran 2021 tarihinde 7329 sayılı Askeri Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile askeri suçların soruşturulmasında soruşturma izni öngörülmüş, askeri suçların soruşturma ve kovuşturmasına ilişkin bazı düzenlemeler yapılmış, daha önce yargı kararlarına ve doktrine bırakılan askeri suç kavramı tanımlanmıştır. Bu çalışmada askeri suçlar bakımından 4483 sayılı kanun esas alınarak düzenlenen soruşturma izni kurumu incelenmiştir. Bu kapsamda, muhakeme şartları açıklanarak soruşturma izni kurumunun muhakeme şartları içerisindeki yeri belirlenmiş, askeri suçların faili asker kişiler ve askeri suç kavramı kanun değişikliği öncesi ve sonrası bağlamında incelenmiştir. Soruşturma izni verilmesinde yetkili merciinin belirlenmesi ve soruşturma izni verilmesinde usul açıklanmış, uygulamada ortaya çıkabilecek sorunlar tespit edilerek, bunlara çözüm önerileri getirilmiştir. Son olarak ise askeri suçların soruşturma ve kovuşturmasında genel görev ve yetki kurallarından ayrılan noktalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
After abolishment of Military Courts by amending constitution with the Law. No 6771 regarding modifications in the Constitution of the Republic of Turkey, a number of regulations have been made concerning investigations and prosecutions of military crimes in Law. No 7329 Military Penal Code and Amendment of Certain Laws on June 30, 2021; the concept of military crime, which was previously left to judicial decisions and doctrine, has been defined. In this study, the investigation permission institution, which is based on the law no. 4483 in terms of military crimes, has been examined. In this context, the place of the investigation permission institution in the judgment conditions has been determined by explaining the judgment conditions; military persons' perpetrators of military crimes has been scrutinized together with the concept of military crime in the context of previous and next periods. The determination of the competent authority responsible for permission for investigation and the Investigation Permit procedure has been presented and the complications that may arise in the practice have been specified along with important solutions. At last, a research has been carried out for the issues separated from general rules of duty and authority within investigations and prosecutions in military crimes.