Emeklilik fonları sermaye piyasasına kaynak aktarımı ve Türkiye üzerine değerlendirmeler
Transfer of public pension funds to financial markets and some debates on Turkey
- Tez No: 120464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
104 ÖZET Son yıllarda gerek gelişmiş, gerekse gelişmekte olan ülkelerde yaşanan ekonomik durgunluk, büyüme hızının düşmesi, yüksek enflasyon oranları ve sosyal güvenlik transferlerinin bütçe üzerindeki yükünün artması, ülkeleri kamu emeklilik programlarından, sosyal güvenliğin minimum düzeyde koruma sağlayan fonlamaya dayalı özel planlara geçilmesi konusunu gündeme getirmiştir. Özel emeklilik programları; koşulları önceden belirlenmiş bir sözleşme çerçevesinde, çalışanların bireysel hesaplarına düzenli olarak yatırılan katkı paylarının, emeklilik dönemine gelene kadar etkin bir fon yönetimiyle değerlendirilmesi esasına göre faaliyet göstermektedir. Gelişmiş ülkelerde uzun vadeli olmaları nedeniyle sabırlı sermaye şeklindeki emeklilik fonları; büyük meblağlara ulaştığından bu fonlara makroekonomik fonksiyonlar yüklenmiştir. Bu fonlar; - Yeni finansal araç ve kurumların gelişmesini sağlayarak, sermaye piyasaların derinleşmesine katkıda bulunmaktadır. - Uzun vadeli tasarruf düzeyini arttırmaktadır. - Özelleştirmeye yardımcı olarak, piyasa ekonomisinin gelişmesini sağlamaktadır. Global deneyimler göstermektedir ki; sosyal güvenlikle ilgili sorunlar ve çözümler, ülkeden ülkeye farklılaşmaktadır. Değişik alternatifler arasında Türkiye'nin siyasi, sosyal, ekonomik ve demografik yapısına uygun bir model oluşturabilmesi mümkündür.
Özet (Çeviri)
105 ABSTRACT For the last few decades in most developed and developing countries have been experiencing an increasing burden of publicly funded pension and social assistance programs on their budgets. Economic recession and low growth rate together with the phenomenon of aging population (especially in industrialised countries) have lead to intensive political debates on moving toward privately funded transfer schemes. Private pension programs are simple saving schemes where the funds deducted from individuals are managed in individual accounts until retirement in accordance with an official agreement. Since private pension funds are rather long term and aggregate wealth tied in these accounts in very large, they have various macroeconomic functions in industrialised countries. These funds: - By introducing new financial tools and instruments, help deepen financial markets. - Increase the level of long term savings. - By stimulating privatisation, help develop market economy. As the global experience suggests, problems and solutions regarding social security systems differ from one country to another. It is definitely possible to develop and implement a model for Turkey in accordance with its social, economic, political and demographic structure.