Periferik intravenöz kateter ile ilişkili flebit bakımında ılık yaş uygulamanın etkisi
The effect of applying warm wet in phlebitis care associated with peripheric intravenous catheter
- Tez No: 785078
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜLE BIYIK BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları ve Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, periferik intravenöz kateter ilişkili flebit gelişen hastalarda ılık yaş uygulamanın etkisini belirlemek amacıyla ön-son testli randomize kontrollü deneysel şekilde yapılmıştır. Çalışmaya Ordu Eğitim Araştırma Hastanesi'nde palyatif servisinde yatan ve flebit gelişen 70 hasta dahil edilmiştir. Hastalar randomizasyon yöntemi ile 35 kontrol ve 35 deney olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Çalışmaya başlamadan önce etik kurul ve kurum izni, hastalardan ise bilgilendirilmiş onam imzası alınmıştır. Veriler hasta bilgi ve flebit izlem formu ile toplanmıştır. Kontrol ve deney grubundaki hastaların flebit bölgesi üç gün süre ile takip edilmiştir. Kontrol grubundaki hastalara rutin uygulama olan ekstremite elevasyonu yapılırken, deney grubundaki hastalara elevasyonun yanı sıra üç gün boyunca günde üç kez 15 dakikalık süre ile 28 ºC sıcaklıkta ılık uygulama yapılmıştır. Verilerin analizinde yüzdelik, ortalama, standart sapma, ortanca, birinci ve üçüncü çeyreklik değerler, Pearson Ki Kare, Mann-Whitney U, Wilcoxon, McNemar, Friedman, Fisher's Exact testi ve Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Bu çalışmaya dahil edilen hastaların %64.3'ü kadın ve yaş ortalaması 78.23±13.60'tır. Kontrol ve deney grupları arasında ilk ve son flebit derecelerinde azalma olduğu ancak bu farkın istatistiksel açıdan anlamlı olmadığı belirlenmiştir (p=0.957, p=0.078). Kontrol ve deney grupları arasında flebit bölgesinin son değerlendirmesinde kızarıklık, ödem genişliği ve ağrı şiddetinde istatistiksel açıdan anlamlı bir şekilde azalma olduğu belirlenmiştir (p˂0.001, p=0.006, p˂0.001). Sonuç olarak, hastalarda flebit semptomları görüldüğünde günde üç defa 15 dakika süre ile 28 ºC de ılık yaş kompres uygulanmasının flebit semptomlarını azalttığı, bu nedenle hemşireler tarafından kullanılabilecek basit, maliyeti etkin, noninvaziv ve etkili bir hemşirelik uygulaması olarak kullanılabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled experimental study with pretest-posttest was conducted to determine the effect of warm wet application in patients with peripheral intravenous catheter-related phlebitis. The study included 70 patients who were hospitalized in the palliative care unit of Ordu Training and Research Hospital and developed phlebitis. The patients were randomly divided into two groups, 35 patients in the control group and 35 in the experimental group. Ethics committee approval and institutional permission were taken and informed consent was obtained from the patients prior to the study. Data were collected using a patient information form and a phlebitis follow-up form. The phlebitis area of the patients in the control and experimental groups was monitored for three days. As a routine practice, the extremity elevation was applied to the patients in the control group. In addition to the elevation, the patients in the experimental group received a warm application at 28 ºC for 15 minutes, three times a day for three days. The data were analyzed using percentage, mean, standard deviation, median, first and third quartile values, Pearson Chi-Square, Mann-Whitney U, Wilcoxon, McNemar, Friedman, Fisher's exact test, and Spearman correlation analysis. Of the patients included in the study, 64.3% were female and the mean age was 78.23±13.60. There was a decrease between the first and last phlebitis levels in the control and experimental groups, but this difference was not statistically significant (p=0.957, p=0.078). There was a statistically significant decrease in redness, edema width, and pain intensity in the final examination of the phlebitis area in the control and experimental groups (p˂0.001, p=0.006, p˂0.001). In conclusion, applying warm wet compresses at 28 ºC three times a day for 15 minutes reduces the symptoms of phlebitis; therefore, it is suggested that it can be used as a simple, cost-effective, non-invasive, and effective nursing practice.