Çocuk acil serviste periferik intravenöz kateter ile ilişkili infiltrasyon ve flebit sıklığını önlemede bakım paketinin etkisi
The effect of care bundle in preventing the frequency of peripheral intravenous catheter-related infiltration and phlebitis in the pediatric emergency department
- Tez No: 962600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu araştırma çocuklarda periferik intravenöz kateter ile ilişkili infiltrasyon ve flebitin önlenmesine yönelik geliştirilen bir bakım paketinin etkinliğini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirildi. Yöntem: Yarı deneysel tasarım tipinde gerçekleştirilen araştırmanın örneklemini çocuk acil servisinde yatarak tedavi alan 200 çocuk oluşturdu (Standart Bakım Grubu=100, Bakım Paketi Grubu=100). Araştırma verileri Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu“, ”Hemşire Tanıtıcı Bilgi Formu“ ve ''Görsel İnfüzyon Flebit Tanılama Skalası-GİFTS (Visual Infusion Phlebitis Assessment Scale, Staging Key – Peripheral IV'sVIPAS)”ve“Pediatrik Periferal İnfiltrasyon Ölçeği-PPİÖ (Pediatric Peripheral Intravenous Infiltration Scale -PPIIS)”aracılığıyla toplandı. Standart Bakım grubundaki çocukların PİK bakımı kliniğin rutin prosedürü doğrultusunda gerçekleştirildi. Daha sonra“PİK Safe Bakım Paketi”uygulandı. Bakım paketi adımları; "Periferik İntravenöz Kateter Yönetimi Eğitimi'ni, el hijyeni ve aseptik tekniklere dikkat edilmesini, her uygulayıcının ikiden fazla deneme yapmamasını, asepsi için %2 klorheksidin, %70 alkol içerikli cilt antiseptiği kullanılmasını, sabitleme işleminde hidrokolloid şeffaf yapışkanlı bant kullanılmasını, hemşire gözlemini ve aile bilgilendirmesini içermekteydi. Bulgular: Standart bakım grubu ve bakım paketi grubundaki çocukların tanıtıcı ve kateter ile ilişkili özellikleri benzerdi (p>0,05). Araştırma kapsamındaki çocuk hemşirelerinin cinsiyet, eğitim durumu, mesleki deneyim ve çocuk acil deneyimi özellikleri benzerdi (p>0,05). Standart bakım grubunda infiltrasyon gelişme oranı daha yüksekti (Standart bakım grubu= %46, Bakım paketi grubu= %25) (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to evaluate the effectiveness of a care bundle developed to prevent infiltration and phlebitis associated with peripheral intravenous catheters (PIVCs) in children. Method: The study was designed as a quasi-experimental research and included 200 children hospitalized in a pediatric emergency clinic (Standard Care Group = 100, Care Bundle Group = 100). Data were collected using the Patient Identification Form, Nurse Identification Form, Visual Infusion Phlebitis Assessment Scale (VIPAS), and Pediatric Peripheral Intravenous Infiltration Scale (PPIIS). In the Standard Care Group, PIVC care was performed according to the clinic's routine procedures. Subsequently, the“PIVC Safe Care Bundle”steps were applied. These steps included training on Peripheral Intravenous Catheter Management, adherence to hand hygiene and aseptic techniques, limiting attempts to no more than two per practitioner, using 2% chlorhexidine and 70% alcohol-based skin antiseptics for asepsis, and securing the catheter with hydrocolloid transparent adhesive tape. Results: The descriptive and catheter-related characteristics of children in both groups were similar (p>0.05). The pediatric nurses' gender, education level, professional experience, and pediatric emergency experience were also similar (p>0.05). The infiltration rate was higher in the Standard Care Group (46%) compared to the Care Bundle Group (25%) (p0.05), but the mean phlebitis score was higher in the Standard Care Group (0.09 ± 0.29) than in the Care Bundle Group (0.02 ± 0.14) (p0.05).