Associations of perceived partner responsiveness with affect regulation and well-being
Algılanan partner duyarlılığının duygulanım düzenlemesi ve iyilik hali ile ilişkileri
  1. Tez No: 785125
  2. Yazar: BETÜL URGANCI SEVİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANTHONY D. ONG
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Cornell University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez, algılanan partner duyarlılığının (APD) - bireylerin romantik ilişki kurduğu partnerlerinin kendilerini anladığına, onayladığına ve önemsediğine ne ölçüde inandıkları - duygulanım düzenlemesi ve iyilik hali üzerindeki rolünü araştırmaktadır. İlk makale, Afro-Amerikan çiftler (N = 250 kişi) arasında algılanan partner saygısındaki değişikliklerin belirleyicileri olarak ortalama düzeyleri ve duygulanımdaki değişkenliği incelemektedir. İkili analiz kullanılarak, daha yüksek aktör negatif duygulanım değişkenliğinin daha düşük algılanan partner saygısı ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Buna karşılık, aktör pozitif duygu değişkenliği, algılanan partner saygısı ile eğrisel olarak ilişkiliydi ve orta düzeyde değişkenlik, daha sonra algılanan daha yüksek partner saygısı ile ilişkiliydi. İkinci makale, algılanan partner duyarlılığının günlük olaylar (olumlu ve olumsuz olaylar) ile günlük duygulanım (olumlu ve olumsuz duygulanım) arasındaki ilişkileri yönetip yönetmediğini araştırmaktadır. Ulusal düzeyde temsil edilen bir örneklem (N= 1313 katılımcı) kullanılarak, günlük olumsuz olayların yaşanmasının günlük olumsuz duygulanımdaki artış ve günlük olumlu duygulanımda azalış ile ilişkili olduğu, günlük olumlu olayların yaşanmasının ise günlük olumsuz duygulanımdaki azalış ve günlük olumlu duygulanımda artış ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Daha da önemlisi, algılanan partner duyarlılığı, olumsuz olaylara karşı daha düşük olumsuz duygusal tepkiselliği öngörmüştür. Yani, eşlerini yüksek düzeyde duyarlı olarak algılayan bireyler, stresli olmayan bir günden en az bir stres faktörü yaşadıkları bir güne kadar olumsuz duygulanımlarında daha düşük artışlar yaşamışlardır. Üçüncü makale, ev işlerinin adil olmayan paylaşımı ile iyilik hali arasındaki ilişkiyi açıklayan stres azaltıcı bir mekanizma olarak algılanan eş duyarlılığına odaklanmıştır. COVID-19 sırasında ilişki partneriyle birlikte yaşayan bireyleri örnekleyerek (27 farklı ülkeden N = 355 katılımcı), birinci dalgada daha fazla algılanan partner duyarlılığının, ikinci dalgada ev işi paylaşımında algılanan adaletsizliğin azalmasına yol açtığını ve bunun da üçüncü dalgada daha yüksek uyku kalitesi ve olumlu duyguyu öngördüğünü bulduk. Birlikte ele alındığında, üç makale algılanan partner duyarlılığı, duygulanım düzenlemesi ve iyilik haline ilişkin anlayışımızın artmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present dissertation investigates the role of perceived partner responsiveness (PPR) — the extent to which individuals believe that their romantic partners understand, validate, and care for them — in affect regulation and well-being. The first paper examines mean levels and variability in affect as determinants of changes in perceived partner regard among African American couples (N = 250 individuals). Using dyadic analysis, we found that higher actor negative affect variability was associated with lower subsequent perceived partner regard. By contrast, actor positive affect variability was curvilinearly associated with perceived partner regard, with moderate levels of variability associated with higher subsequent perceived partner regard. The second paper investigates whether perceived partner responsiveness moderates the associations between daily events (positive and negative events) and daily affect (positive and negative affect). Using a nationally represented sample (N = 1313 participants), we found that experiencing daily negative events was associated with increases in daily negative affect and decreases in daily positive affect, whereas experiencing daily positive events was associated with decreases in daily negative affect and increases in daily positive affect. More importantly, perceived partner responsiveness predicted lower negative affective reactivity to negative events. That is individuals who perceived their partners as highly responsive experienced lower increases in their negative affect from a non-stressor day to a day in which they experienced at least one stressor. The third paper focused on perceived partner responsiveness as a stress-buffering mechanism explaining the association between the unfair division of housework and well-being. By sampling individuals who were living with their relationship partner during COVID-19 (N = 355 participants from 27 different countries), we found that greater perceived partner responsiveness in wave one leads to the reduced perceived unfairness of housework division in wave two, which in turn predicted greater sleep quality and positive affect at wave three. Taken together, three papers contribute to our growing understanding of perceived partner responsiveness, affect regulation, and well-being.