Yardımla üreme teknikleri (YÜT) ile elde edilmiş 4. gün morula ve blastosist aşamasına ulaşan embriyoların morfokinetik gelişim parametrelerinin ve klinik sonuçlarının incelenmesi
Investigation of the morphokinetic development parameters and clinical results of embryos reaching to day 4 morula and blastocyst stage by assisted reproductive techni̇ques (ART)
  1. Tez No: 785183
  2. Yazar: SELAHATTİN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Time Lapse Sistemi; embriyo seçimi, morfolojisi ve bölünme kinetiği parametrelerini incelemekle birlikte embriyonun gününe uyumluluğu ve gelişimi açısından en doğru embriyonun transferini gerçekleştirebilmeyi amaçlamaktadır.. Bu çalışmada; Transfer edilen embriyonun gününe uygun veya gününden ileride gelişerek 4. Gün Morula ve Blastosist aşamasında olan embriyoların gebelik oranı incelenmektedir. Bu nedenle; Bu çalışmayla hem gününden ileride gelişen embriyoların hem de 4. Gün embriyo transferinin gebelik oranlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Bahçeci Tüp Bebek Merkezi'nde 58 IVF hastası'nın bilgisayar ortamından dataları alınarak retrospektif olarak çalışılmıştır. Embriyoskop sisteminden bu hastaların toplam 275 embriyosu fertilizasyon ve klivaj aşamaları bakımından incelenmiştir. Bu çalışmada; 4.
Özet (Çeviri)
Objective: Embryoscope; Aims to examine the parameters of embryo selection, embryo morphology and division kinetics, and to realize the transfer of the most suitable embryo in terms of development. In this study, the pregnancy rate of 4th day Morula and Blastocyst stage embryos are investigated. In this way, the comparison of pregnancy rates of embryos showing advanced development and 4th day embryo transfers are investigated. Materials and Methods: The data of 58 IVF couples treated in Bahçeci IVF Center were retrieved studied retrospectively. Fertilization and cleavage stages of a total of 275 embryos of these patients were examined using the Embryoscope system. Pregnancy rates of embryos showing compatible embryo development on day 4 and embryos showing advanced development characteristics on the same day were investigated.