Finansal krizlerin işletmelerin finansal raporlama kalitesine etkisi: BIST-Sınai endeksi üzerine bir uygulama
The effect of financial crises on financial reporting quality of firms: An application on BIST-Industrial index
- Tez No: 785182
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BEKCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe ve Finans Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Küreselleşme, ülkeler arasındaki sınırları kaldırarak etkileşimi artırmış, bir ülkede meydana gelen bir olay dünyanın başka bir yerindeki ülkeyi doğrudan veya dolaylı olarak etkiler hale gelmiştir. Küreselleşmenin etkisiyle birlikte artan rekabet, finansal raporlama uygulamalarının ülkelere göre farklılık göstermesi ve bu nedenle yaşanan sorunlar, ortak bir raporlama diline olan ihtiyacı ortaya çıkarmıştır. Özellikle ülkelerdeki uygulama farklılıkları, finansal krizler, yolsuzluklar, muhasebe ve denetim skandalları kaliteli finansal raporlamayı zorunlu kılmış ve bu amaçla Uluslararası Finansal Raporlama Standartları oluşturulmuştur. Bu araştırmanın amacı finansal krizlerin, işletmelerin finansal raporlama kalitesine etkisini, 2008 finansal krizi ve COVID-19 üzerinden araştırmaktır. Bu amaçla BIST-Sınai endeksinde işlem gören 92 şirketin 2005-2021 yılları arasındaki verileri kullanılarak finansal raporlama kalitesi, kâr yönetimi, değer ilgisi, kâr uyumlaştırması açısından panel regresyon analizleri ile incelenmiştir. Araştırmanın bulgularına göre BIST-Sınai endeksinde yer alan şirketlerin 2008 finansal krizi ve COVID-19 döneminde kâr yönetimi yoluyla kazançlarını yönetme eğiliminde oldukları ve krizlerin, bu durumu olumsuz yönde etkilediği, diğer bir deyişle 2008 finansal krizi ve COVID-19'un kâr yönetimi uygulamalarını arttırdığı tespit edilmiştir. Bu sonuç beklenen bir durum olmasına karşın, finansal raporlama kalitesini ölçmek için kullanılan değer ilgisi ve kâr uyumlaştırması yöntemlerinin sonuçları, 2008 finansal krizi ve COVID-19 dönemlerinde olumlu etkilenmiş, incelenen şirketlerin değer ilgisi düzeyleri artmış ve kâr uyumlaştırmasına yönelik uygulamaları azalmıştır. Elde edilen sonuçlar, 2008 finansal krizi ve COVID-19 döneminde düşünülenin aksine, araştırmaya dahil edilen şirketlerin daha kaliteli bir finansal raporlama yapamaya özen gösterdikleri yönündedir.
Özet (Çeviri)
Globalization has increased the interaction by removing the borders between countries, and an event occurring in one country has directly or indirectly affected a country in another part of the world. Increasing competition with the effect of globalization, differences in financial reporting practices according to countries and the problems experienced because of this have revealed the need for a common reporting language. In particular, differences in practice in countries, financial crises, corruptions, accounting and auditing scandals necessitated quality financial reporting and international financial reporting standards have been established for this purpose. The purpose of this research is to investigate the effects of financial crises on the financial reporting quality of businesses through the 2008 financial crisis and COVID-19. For this purpose, the data of 92 companies traded in the BIST-Industrial index between the years 2005-2021 were examined with panel regression analyzes in terms of financial reporting quality, earnings management, value relevance, and income smoothing. According to the findings of the research, it was determined that the companies included in the BIST-Industrial index managed their earnings through earnings management during the 2008 financial crisis and COVID-19 period, and the crises affected this situation negatively. In other words, it has been determined that the 2008 financial crisis and COVID-19 increased the earnings management practices. On the other hand, the results of value relevance and income smoothing methods used to measure the financial reporting quality were positively affected during the 2008 financial crisis and COVID-19 periods, the value relevance levels of the companies examined increased and their practices for income smoothing decreased. The results obtained show that, contrary to what was thought during the 2008 financial crisis and COVID-19 period, the companies included in the research paid attention to make a higher quality financial reporting.