Yardımla üreme teknikleri (yüt) sikluslarında insemine edilen sperm özelliklerinin embriyo morfokinetik parametreleri ve anöploidi ile olası ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the possible relationship of inseminated sperm properties in assisted reproduction techniques (ART) cycles with embryo morphokinetic parameters and aneuploidy
- Tez No: 861520
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada araştırmamızın amacı, kullanılan sperm kaynağına göre embriyoların anöploidi durumu ve morfokinetik ilişkilerinin araştırılarak değerlendirilmesidir. Çalışmamızda testis ve ejakülat spermlerinden oluşan embriyoların morfokinetik değerlendirmesi yapıldı. Bahçeci Tüp Bebek Merkezi' ne 2016-2020 yılları arasında başvuran ve PGD endikasyonu bulunan 155 hastadan elde edilen 1157 blastokistin morfokinetik ve PGD sonuçları ejakülat ve testis sperm kullanımına göre retrospektif olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Our research in this study aims to investigate and evaluate the aneuploidy status and morphokinetic relationships of embryos according to the sperm source used. In our study, morphokinetic evaluation of embryos formed by testicular and ejaculate sperm was performed. Morphokinetic and PGD results of 1157 blastocysts obtained from 155 patients who applied to Bahçeci IVF center between 2016 and 2020 and had PGD indication were evaluated retrospectively according to ejaculate and testicular sperm usage.