Resim sanatında transparanlık ve algı ilişkisi
The relationship between transparency and it's perception in art
  1. Tez No: 785192
  2. Yazar: CEYDA GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. MUSTAFA ORKUN MÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu eser metni, transparanlık algısına ve transparanlığın sanattaki yerine odaklanır. Transparanlık algısının ve fiziksel transparanlığın iki boyutlu ve üç boyutlu yüzeylerdeki etkilerini incelemek üzerine oluşturulmuştur. Transparanlığın etmenleri mekân, espas, boşluk bağlamında araştırılmış varlık tabakaları ve sanat eserlerinin katman yapıları tabakalar teorileri üzerinden ele alınmıştır. Bu araştırmada literal (gerçek/ fiziksel) ve fenomenal (görüngüsel/ kavramsal) transparanlığın özelliklerine yer verilmiştir. Metnin temel konusu olan transparanlık olgusu literal ve fenomenal olmasının yanı sıra sembolik olarak da incelenmiş, yapıtlar üzerinden nasıl ele alındığı elde edilen verilere göre irdelenmiştir.Transparanlığın yapısal bir özelliği olan içini gösterme ve geçirgenlik durumu kavramsal olarak incelenmiş Foucault, Baudrillard, Byung- Chul Han gibi felsefecilerin insan ile toplumsal yapı açısından bu konuyu nasıl ele aldıkları değerlendirilmiştir. Transparanlığın algılanmasında fiziksel ve algısal koşullar Metelli x-kavşakları, Talbot Yasaları, Wolfgang Metzger Mozaik Yöntemi, Ehrenstein Diyagramı gibi araştırmalar üzerinden kategorize edilerek örneklerle irdelenmiştir. Transparanlığın etkilerini anlayabilmek için sanat eserleri üzerinden çözümlemeler yapılmış, kavrama dair literatür taraması yapılarak literal ve fenomenal transparanlık metodolojik olarak incelenmiştir. Bu araştırmada farklı disiplinlerde transparanlık üzerine yapılmış gözlem, teori ve deneyler bir araya getirilmiştir. Transparanlığın sanat tarihinin çeşitli dönemlerinden seçilen eserler üzerinden yapılan analizi de bu çalışmayı önemli kılar. Yapılan araştırmalar paralelinde kişisel eser incelemeleri ve metinleri, sanat tarihinden örneklerle karşılaştırılarak irdelenmiş, eserler arasındaki benzerliklerin yanı sıra ortaya konulan yenilikler de vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The text of this work focuses on the perception of transparency and its place in art. It was created to examine the effects of transparency perception and physical transparency on two-dimensional and three-dimensional surfaces. The factors of transparency have been researched in the context of space, space and void, and the layers of existence; and layer structures of artworks have been discussed through layer theories. In this research, the characteristics of literal (real/physical) and phenomenal (phenomenal/conceptual) transparency are included. The phenomenon of transparency, which is the main subject of the text, has been examined symbolically as well as being literal and phenomenal, and how it is handled through the works is examined according to the data obtained. It is evaluated on how philosophers deal with this issue in terms of human and social structure. The physical and perceptual conditions in the perception of transparency have been categorized through studies such as Metelli's x-junctions,Talbot's Laws, Wolfgang Metzger Mosaic Method, and Ehrenstein Diagram and examined with examples. In order to understand the effects of transparency, analyses were made on works of art, literature review on the concept was made, and literal and phenomenal transparency were methodologically examined. In this research, observations, theories, and experiments on transparency in different disciplines were brought together. The analysis of transparency on selected works from various periods of art history also makes this study important. In parallel with the research carried out, personal work reviews and texts were examined by comparing them with examples from the history of art, and the innovations revealed as well as the similarities between the works were emphasized.