Polikistik over sendromu ve endometriozisli kadınlarda embriyo morfokinetiğinin değerlendirilmesi
Evaluation of embryo morphokinetics in women with polycystic ovary syndrome and endometriosis
  1. Tez No: 785215
  2. Yazar: ALEYNA ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Memorial Şişli Hastanesi Tüp Bebek Laboratuvarı'ndan alınan verilerle İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi'nde retrospektif olarak yaptığımız bu çalışmanın amacı 25-38 yaş grubu kadınlarda, farklı endikasyonları bulunan olgularda Sürekli Embriyo İzleme Sistemi (SEIS) ışığında embriyo gelişimini değerlendirmek ve açıklanamayan infertilite olgularla kıyaslamaktı. Çalışmada yer alan olgular; Polikistik Over Sendromu (PCOS) (n=50), Endometriozis (EMS) (n=50) ve Açıklanamayan İnfertilite (UEİ) (n=50) tanısı alan kadınlar olarak üç gruba ayrıldı. Çalışmada 2011 ile 2022 yılları arasında sürekli bir embriyo izleme sistemi olan EmbryoScope® inkübatörü ile gözlemlenen embriyolardan beşinci güne kadar takip yapılanlardan veriler toplandı. Veriler SPSS 26 istatistik paketi kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this retrospective study, which we conducted at Istanbul Yeni Yüzyıl University with the data obtained from Memorial Şişli Hospital IVF Laboratory, was to evaluate embryo development in women aged 25-38 years, with different indications, in the light of Continuous Embryo Monitoring System (SEIS) and to compare them with unexplained infertility cases. Cases included in the study; Women diagnosed with Polycystic Ovary Syndrome (PCOS) (n=50), Endometriosis (EMS) (n=50) and Unexplained Infertility (UEI) (n=50) were divided into three groups. The study collected data from embryos observed from 2011 to 2022 with the EmbryoScope® incubator, a continuous embryo monitoring system, followed up to day five. Data were evaluated using the SPSS 26 statistical package.