Viburnum opulus L. ekstrelerinin üropatojenik proteus mirabilis izolatları üzerine antibakteriyel etkilerinin araştırılması
Investigation of the antibacterial effects of viburnum opulus L. extracts on uropatogenic proteus mirabilis isolates
  1. Tez No: 785219
  2. Yazar: BETÜL BOZLAR PINAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK ERMERTCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Mikrobiyoloji, Pharmacy and Pharmacology, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez çalışmasında, Viburnum opulus L. meyve ekstrelerinin kateter kaynaklı üriner sistem enfeksiyonlarının önemli etkeni olan Proteus mirabilis'e antibakteriyel ve antivirulans etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Bakteriyoloji Laboratuvarında izole edilmiş klinik P. mirabilis izolatları ve Mobley Araştırma Laboratuvarından (Ann Arbor, Amerika Birleşik Devletleri) temin edilmiş olan P. mirabilis HI4320 referans kökeninde, V.opulus L. su, metanol ve n-butanol ekstrelerinin minimum inhibitör konsantrasyonları mikrodilüsyon yöntemi ile belirlenmiştir. Bu ekstrelerin referans köken üzerinde swarming (yayılma) hareketi, üreaz enzim inhibisyonu ve hemolizin oluşturma etkileri çalışılmıştır. Test edilen ekstrelerden V. opulus L. meyvesinin su ve metanol ekstresi P. mirabilis izolatlarına antibakteriyel etki göstermezken, n-butanol ekstresi P. mirabilis izolatlarına karşı zayıf antibakteriyel etki gösterdi. 24 saatlik inkübasyon sonunda V. opulus L. su ve metanol ekstreleri P. mirabilis'in yayılma hareketi üzerine inhibe edici etki göstermezken, n-butanol ekstresi yayılma hareketine zayıf inhibe edici etki gösterdi. Su, metanol ve n-butanol ekstrelerinden hiçbiri 1/10 konsantrasyonda dahi üreaz enzimini inhibe edici etki göstermedi. Su, metanol ve n-butanol ekstrelerinin bu konsantrasyonda hemolizin inhibisyon etkisi de görülmedi. Çalışılan ekstrelerin P. mirabilis klinik ve referans kökenlerine belirgin antibakteriyel etki göstermemesi bu ekstrelerin fenolik bileşikleri yeterli miktarda içermemesine ve çalışılan konsantrasyonların antibakteriyel etki için yetersiz kalmasına bağlanmaktadır. Gelecekte yapılacak çalışmalarda V. opulus L. meyvelerinin fenolik bileşiklerce zengin genotiplerinin seçilmesi ile daha belirgin antibakteriyel etki görülebilir. Ayrıca V. opulus L. nin yaprak, dal ve çekirdek kısımları meyvelerinden daha yüksek oranda fenolik madde içerdiğinden gelecekte bu kısımlarının kullanıldığı çalışmalarda daha fazla antibakteriyel etkiye rastlanabilir. Bununla birlikte bu meyvenin içerdiği fenolik bileşiklerin antibakteriyel ajan olarak çalışmalarda kullanılması meyve ekstrelerinin kullanılmasından daha anlamlı sonuçlar doğurabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to investigate the antibacterial and antivirulence effects of Viburnum opulus L. fruit extracts on Proteus mirabilis, which is an important cause of catheter-related urinary tract infections. This is the clinical P. mirabilis isolates used in Ege University Medical Faculty Medical Microbiology Department Bacteriology Laboratory and P. mirabilis HI4320 obtained from Mobley Research (Ann Arbor, United States) in reference, V. opulus. Minimal inhibitory concentration of V. opulus L. water, methanol and n-butanol extracts in P. mirabilis HI4320 reference strain. The effects of swarming action, urease ezyme inhibition and hemolysis in reference strains of these extracts were investigated. Among the tested extracts, water and methanol extracts of V. opulus L. showed no antibacterial effect against P. mirabilis isolates, while n-butanol extract showed weak antibacterial effect against P. mirabilis isolates. After 24 hours of incubation, V. opulus L. water and methanol extracts did not have an inhibitory effect on the swarming movement of P. mirabilis, while n-butanol extract showed a weak inhibitory effect on the swarming movement. None of the water, methanol and n- butanol extracts showed any inhibitory effect on urease enzyme even at 1/10 concentration. Water, methanol and n-butanol extracts also had no hemolysin inhibition effect at this concentration. The fact that the studied extracts did not show significant antibacterial effect on P. mirabilis clinical and reference strains is attributed to the fact that these extracts do not contain sufficient amounts of phenolic compounds and the concentrations studied were insufficient for antibacterial effect. In future studies, more pronounced antibacterial effect may be observed by selecting genotypes of V. opulus L. fruits rich in phenolic compounds. In addition, since the leaves, branches and seeds of the V. opulus L. plant contain higher levels of phenolic substances than the fruits, more antibacterial effects may be found in future studies using these parts. However, the use of phenolic compounds contained in this fruit as an antibacterial agent in studies may yield more significant results than the use of fruit extracts.