Yapılandırmacı yaklaşımla çoklu zekâ kuramına göre hazırlanan müzikle Türkçe öğretiminin Türkçe dersi işleme sürecine katkısı
The contribution of Turkish teaching with music prepared according to the theory of multiple intelligences with a constructivist approach to the process of teaching Turkish lessons
- Tez No: 785228
- Danışmanlar: PROF. DR. KUDRET ALTUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 382
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkçe dersinde materyal olarak müziğin kullanılmasının öğrencilerin temel dil becerilerine katkısının, süreçle ilgili algı, görüş ve tutumlarının neler olduğunun, sınıf içi uygulama sürecinin nasıl gerçekleştiğinin eylem araştırması deseniyle incelenmesidir. Araştırmada öğrenciyi merkeze alan, öğrencinin ihtiyaçlarına göre şekillendirilen, birden çok zekâya hitap eden, zengin ortam tasarımı sunan, farklı disiplinlerle kaynaştırılan etkinliklere yer verilmiştir. Araştırmada kuramsal olarak yapılandırmacı ve disiplinler arası eğitim anlayışına, çoklu zekâ kuramına dayalı öğretim yöntemlerinin kullanılması hedeflenmiştir. Araştırma nitel ve nicel araştırma şeklinde İzmir ilinde bir ortaokulun 7/D sınıfında bulunan 23 öğrenciyle sekiz hafta süreyle gerçekleştirilmiştir. Uygulamada Türkçe ders kitabı yerine“Müzikle Türkçe Öğretimi”eylemsel etkinlikleri kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı-öğrenci günlükleri, gözlem, görüşme, sosyal medya paylaşımları, video/ses kaydı, öğrenci etkinlikleri ve temel dil becerileri rubrikleri/testleri kullanılmıştır. Araştırmanın nitel verilerinin yorumlanmasında içerik analizi sonucu oluşan kodlamalar ve tablolar; nicel verilerin yorumlanmasında bağımlı iki örnek t-testi ve işaretli sıralar testi esas alınmıştır. Araştırma sonucunda eylemsel etkinliklerle öğrencilerin yeni bilgiler ile kazanımlar edindikleri, programın öğrencilerin derse ilgisini çoğalttığı, bu dersi farklı ve eğlenceli buldukları, derste mutlu oldukları, dersin kendilerini motive ettiği, geleneksel Türkçe öğretimini sıkıcı buldukları, bu programla eğlenerek öğrendikleri, dersin devam etmesini istedikleri sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca programın öğrencilerin temel dil becerilerinin gelişimine katkı sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, examining the contribution of using music as a material in Turkish lessons to pupils' basic language skills, their perceptions, opinions, and attitudes about the process, and how the in-class practice process is performed with an action research design were the purpose. Activities putting the student in the center, shaped according to the the pupils' needs, appealing to multiple intelligences, offering a rich environment design, and fusing with different disciplines are included. Teaching methods based on the theory of constructivist, interdisciplinary education, and the theory of multiple intelligences were aimed to use. The form of qualitative and quantitative research with a seventh-grade class consisting of 23 students at a public secondary school was carried out for eight weeks. Instead of Turkish textbooks,“Teaching Turkish with Music”operational activities were used. Researcher-student diaries, observations, interviews, social media posts, video/audio recordings, student activities, and basic language skills rubrics/tests were used as data collection tools. In the interpretation of the qualitative data, codings, and tables formed according to analysis, and to interpret quantitative data, dependent two-sample t-test and the Wilcoxon Signed Rank Test were used. We concluded pupils gained new knowledge and gains with the action activities, the program increased the interest of the pupils, they found lessons different and fun, they were happy, they were motivated, they found the traditional Turkish teaching boring, they learned whilst having fun, they wanted the lesson to continue. In addition, it was determined the program contributed to the development of pupils' basic language skills.