A mixed method study on TPACK of pre-service EFL teachers during emergency remote teaching
Acil uzaktan öğretim sürecinde İngilizce öğretmen adaylarının TPAB'ları üzerine karma yöntem çalışması
  1. Tez No: 785246
  2. Yazar: BELKIS BENLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİN KAZAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Teknoloji ve dijitalleşme ile eğitimde kritik dönüşüm süreçleri hızlanmıştır. Bu kaçınılmaz dönüşüm, öğretmen adaylarının alan ve pedagojik bilgilerini teknoloji kullanım yeterlikleri ile harmanlamalarını gerektirmektedir. Literatür, Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) modelinin hizmet öncesi öğretmen eğitimi için kapsamlı bir model sağladığını ortaya koymuştur. Bu çalışma, sıralı bir açıklayıcı karma yöntem yaklaşımı benimseyerek, hizmet öncesi yabancı dil öğretmeni adaylarının TPAB'ını ve onu oluşturan bilgi düzeylerini sınıf seviyelerinde belirlemeyi amaçlamıştır. Başer vd. (2016) tarafından geliştirilen TPACK-EFL ölçeğine 219 İngilizce öğretmeni adayı katılmıştır. Ek olarak, son sınıf katılımcıları tarafından tasarlanan ders planları toplanmış (N=14) ve Harris vd. (2010) tarafından geliştirilen Teknoloji Entegrasyon Değerlendirme Rubriği aracılığıyla değerlendirilmiştir. Daha sonra Hofer vd. (2011) tarafından geliştirilen Teknoloji Entegrasyonu Gözlem Aracı ile katılımcılar (N=14) uygulama sırasında tasarladıkları ders planlarını uygularken gözlemlenmiştir. Verilerden iç görü elde etmek için bir odak grup görüşmesi yapılmıştır (N=14). Sonuçlar, İngilizce öğretmeni adaylarının TPAB oluşumunun üçüncü yıla kadar artan bir doğrusal yol izlediğini, ancak son yılda hafif bir düşüş olduğunu göstermiştir. İki entegre bilgi alanı olarak teknolojik alan bilgisi ve teknolojik pedagojik bilgi türleri, genel TPAB ile pozitif ve güçlü bir şekilde ilişkili olarak bulunmuştur. Ek olarak, çekirdek alanlar olan pegagojik bilgi ve teknolojik bilgi, teknolojik pedagojik alan bilgisini önemli ölçüde yordamıştır. Yapılan odak grup görüşmesinde, son senedeki düşüş, katılımcıların otantik bir öğretim ortamında öğretim performanslarını yansıttıkları staj etkisine bağlanmıştır. Ders planı ve gözlem analizi bu bulguyu doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
With technology and digitalization, critical transformation processes have been expedited in education. This inevitable transformation requires pre-service teachers to blend their area and pedagogical knowledge with technology use competencies. The literature has revealed that Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) model provides a comprehensive model for pre-service teacher training. This study aimed to identify pre-service EFL teachers' TPACK and its constituent knowledge levels across class levels by adopting a sequential explanatory mixed-method approach. Two hundred nineteen pre-service EFL teachers participated in the study, being administered the TPACK-EFL scale developed by Baser et al. (2016). Additionally, lesson plans (N=14) designed by senior-year participants were collected and evaluated through the Technology Integration Assessment Rubric developed by Harris et al. (2010). Then, participants (N=14) were observed during the practicum through the Technology Integration Observation Instrument developed by Hofer et al. (2011) based on the lesson plans they designed. A focus group discussion (N=14) was conducted to gain insight from the data. The results indicated that pre-service EFL teachers' TPACK formation followed an increasing linear path until the third year, but a slight decrease occurred in the last year. Two integrated knowledge domains, technological content knowledge, and technological pedagogical knowledge, were positively and strongly correlated with the overall TPACK. Additionally, core domains PK and TK significantly predicted TPACK. The decline in the last year was attributed to the practicum effect, in which the participants reflected on their teaching performances in an authentic teaching environment. The lesson plan and observation analysis confirmed this finding.