Bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık suçu
The crime of fraud committed through the use of information systems as a tool
- Tez No: 961529
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bilişim teknolojilerinin toplumsal hayata entegrasyonu ile birlikte suçların işlenme biçimleri de dönüşmüş; özellikle dolandırıcılık suçu, bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması suretiyle karmaşık ve örgütsel bir nitelik kazanmıştır. Bu tezde, Türk Ceza Kanunu'nun 158. maddesinin birinci fıkrasının (f) bendinde düzenlenen“bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması suretiyle nitelikli dolandırıcılık”suçu maddi ve manevi unsurlarıyla ayrıntılı şekilde incelenmiş, suçun bilişim alanında nasıl tezahür ettiği ve uygulamadaki görünüm biçimleri analiz edilmiştir. Suçun icrasında sıkça başvurulan araçlardan biri olan banka hesaplarının bu yapının parçası haline gelmesiyle birlikte, banka hesabını cüzi menfaat karşılığında başkalarına kullandıran kişilerin cezai sorumluluğu, özellikle iştirak hükümleri çerçevesinde tartışılmış; bu kişilerin fail veya yardım eden olarak sorumlu tutulmalarının hukuki temelleri değerlendirilmiştir. Ayrıca, banka hesapları dışında elektronik para kuruluşları, mobil ödeme sistemleri ve kripto varlık platformlarında açılan dijital cüzdanların da benzer şekilde kullanılması nedeniyle, yapılacak yasal düzenlemelerde bu yeni nesil finansal araçların açıkça kapsama dahil edilmesi gerektiği ileri sürülmüştür. Suçtan elde edilen gelirlerin el konulması ve müsaderesine ilişkin olarak ise genişletilmiş müsadere ve tersine ispat yükü modellerinin hukuk devleti ilkesi çerçevesinde tartışmaya açılması önerilmiş; ceza adalet sisteminde mağduriyetlere ve yorum farklılıklarına yol açan banka hesabı kullandırma eylemine ilişkin açık, öngörülebilir ve adil bir normatif çerçeve oluşturulması gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the integration of information technologies into social life, the methods of committing crimes have also transformed; particularly, fraud has acquired a complex and organizational nature through the use of information systems as a means. This thesis provides a detailed examination of the crime of“aggravated fraud committed through the use of information systems,”regulated under Article 158/1(f) of the Turkish Penal Code, focusing on its actus reus and mens rea and analyzing its manifestations in digital environments. The study further evaluates the legal status of bank accounts frequently used in the commission of such offenses and discusses the criminal liability of individuals who allow others to use their accounts for a small financial gain, particularly within the framework provisions on participation in crime. It analyzes the legal foundations for holding such account holders liable either as perpetrators or as aiders. In addition, the thesis emphasizes that modern financial tools such as digital wallets opened with electronic money institutions, mobile payment systems, and crypto-asset platforms now function similarly to traditional bank accounts and should therefore be explicitly included in future legislative regulations. Regarding the proceeds of crime, the study suggests that models such as extended confiscation and the reversed burden of proof should be opened to legal debate within the scope of the rule of law. Ultimately, the thesis underscores the necessity of establishing a clear, foreseeable, and fair normative framework to address the legal uncertainties and injustices arising from the act of enabling others to use one's bank account in criminal activities.