From allegory to emblem: uncovering the brain in Lorenz Fries' Spiegel der Artzney and Hans von Gersdorff's Feldtbuch der Wundarzney
Alegoriden Ambleme: Lorenz Fries'ın Spiegel der Arztney ile Hans Von Gersdorff'un Feldtbuch der Wundarzney yayınlarındaki beynin örtüsünü açmak
- Tez No: 785256
- Danışmanlar: PROF. DR. DANİEL PURDY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The Pennsylvania State University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Bu tez, tıp doktoru Lorenz Fries'in Mirror of Medicine'de (1518) ve cerrah Hans von Gersdorff'un Fieldbook of Surgery'sinde (1517) beyni sunmak için kullanılan çeşitli belirtileri anlamaya çalışır. Beyin tarihinde, 16. yüzyılın başı ile 1543 arasındaki dönem olan Vesalian öncesi (pre-Vesalian) dönem, ya iç duyular ve sembolik imgelerin eskimiş teorisine orta çağdaki vurgusu nedeniyle kötülenmiş veya diseksiyon tekniklerinin daha modern kullanımı ve görsel olarak doğru temsilleri nedeniyle övülmüştür. Mirror of Medicine ve Fieldbook of Surgery gibi metinler ise beyni içsel duyular, diseksiyon ve görsel olarak doğru görüntüler aracılığıyla sunar. Bu farklı sunumları açıklamak amacıyla birden çok epistemik tarzın aynı anda varlığını açıklamak için alegori ve amblem teorilerini kullanıyorum. Dört ana bölüm, 16. yüzyılın başlarında beyni temsil eden kelimelerin, görüntülerin ve jestlerin performatifliğini ve teatralliğini keşfediyor. Yazarlara, metinlere ve ortama giriş yapıldıktan sonra; Birinci Bölüm: İç Duyular: Alegoriden Ambleme, Fries ve Gersdroff'un metinlerinde bulunan beyin bilgisinin performativitesini ve teatralliğini anlamak için alegori ve amblem kullanımı için teorik bir temel sağlar. İkinci Bölüm: 16. Yüzyılın Başlarında Beyni Tanımak tıbbi ve cerrahi söylemleri ve teşhis, tedavi ve doktor, cerrah ve hastanın sağduyu, hayal gücü, akıl ve hafıza yoluyla hareket ettiği iç duyuların uygun performansının performatif yönlerini araştırıyor. Üçüncü Bölüm: 16. Yüzyılın Başlarında Baş ve Beynin Teatralliği, 16. Yüzyılda beynin henüz izole bir nesne olarak var olmadığını, ancak kafa alegorisiyle kavramsal bir ilişki içinde anlaşılması gerektiğini savunuyor. Son olarak,“Dördüncü Bölüm: Amblem Olarak Beyin”, Gersdorff'un metninde sıklıkla göz ardı edilen kaçak sayfanın sembolik bir okumasını sağlar ve 16. yüzyılın sonlarındaki beyin anatomisini ve Philip Melanchthon'un Protestan eğitim reformlarını etkileyen beynin parçalı ve esrarengiz yapısına alternatif bir gelecek gösterir.
Özet (Çeviri)
This dissertation attempts to understand the diverse signs used to present the brain in medical doctor Lorenz Fries' Mirror of Medicine (1518) and surgeon Hans von Gersdorff's Fieldbook of Surgery (1517). In the history of the brain, the pre-Vesalian period between the turn of the 16th century and 1543 has either been denigrated for its medieval emphasis on the antiquated theory of the inner senses and symbolic images or praised for its more modern use of the techniques of dissection and visually accurate representations. Texts like the Mirror of Medicine and Fieldbook of Surgery, however, present the brain through the inner senses, dissection and visually accurate images. In order to account for these diverse presentations, I use theories of allegory and emblem to explain the simultaneous presence of multiple epistemic styles. Four main chapters explore the performativity and theatricality of words, images, and gestures that represent the brain in the early 16th Century. After an introduction to the authors, texts, and milieu, Chapter One: The Inner Senses: from Allegory to Emblem provides the theoretical foundation for the use of allegory and emblem to understand the performativity and theatricality of knowledge of the brain found in Fries and Gersdroff's texts. Chapter Two: Knowing the Brain in the Early 16th Century explores medical and surgical discourses and the performative aspects of diagnosis, treatment, and proper performance of the inner senses whereby doctor, surgeon, and patient moved through common sense, imagination, reason, and memory. Chapter Three: The Theatricality of the Head and Brain in the Early 16th Century argues that in the 16th Century, the brain did not yet exist as an isolated object but should be understood in a conceptual relationship to the allegory of the head. Finally, Chapter Four: The Brain as Emblem provides an emblematic reading of the oft-ignored fugitive sheet in Gersdorff's text and demonstrates an alternate future to the brain's fragmentary and enigmatic construction that influences late 16th Century cerebral anatomy as well as Philip Melanchthon's Protestant education reforms.