The job satisfaction of beginning EFL teachers in different educational institutions and their problems
Mesleğe farklı kurumlarda başlayan İngilizce öğretmenlerinin mesleki tatminleri ve karşılaştıkları sorunlar
- Tez No: 785255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE GÜVENDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de kariyerinin başındaki İngilizce öğretmenlerinin farklı türde kurumlar özelinde (devlet okulları, özel okullar ve diğer özel kurumlar) mesleki tatmin düzeylerini karşılaştırmak ve karşılaştıkları problemleri analiz etmektir. Çalışma karma araştırma yöntemiyle desenlenmiştir. Çalışmanın verileri, Brayfield ve Rotte (1951) tarafından geliştirilen İş Tatmini Ölçeği ile mesleğinin ilk beş yılında olan İngilizce öğretmenleriyle yapılan görüşmelerle toplanmıştır. Ölçek verileri anlam çıkarıcı istatistik, görüşme sonuçları içerik analizi metoduyla analiz edilmiştir. Çalışma, devlet okullarındaki mesleğinin başındaki İngilizce öğretmenlerinin daha yüksek iş doyum düzeyine sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, çalışma, katılımcıların karşılaştığı sorunların okul türüne göre değiştiğini göstermiştir. Özel okullardaki öğretmenlerin çalıştıkları kurumdan kaynaklı sorunlara odaklandıkları, kamu okullarındaki öğretmenlerin ise eğitimle ilgili sorunların üzerinde durdukları görülmüştür. Bulgular ayrıca, mesleğinin başındaki İngilizce öğretmenlerinin gerçeklik şoku yaşadıklarını göstermekte ve öğretmen eğitim programları ile sınıf ortamı arasındaki uyuşmazlığı vurgulamaktadır. Son olarak, mesleğinin başındaki İngilizce öğretmenlerinin iş güvencesini öncelendiklerini ve kamu okullarında çalışmayı tercih ettiklerini ortaya koymuştur. Çalışma ayrıca, öğretmen eğitim programlarının kalitesini arttırmaya yönelik katılımcı görüşlerini de sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the job satisfaction levels of beginning English as a Foreign Language (EFL) teachers in Turkey and compare their levels across different types of organizations: public schools, private schools, and other private organizations. Additionally, the research aims to investigate the difficulties that these teachers encounter. A mixed-methods research design was adopted, and data were gathered through Brayfield and Rothe's (1951) job satisfaction index and interviews with 30 beginning EFL teachers. The results were analyzed statistically using SPSS (version 25) and the results of the survey were analyzed with a content analysis method. The study found that beginning teachers in public schools had higher levels of job satisfaction. Additionally, the study found that the problems encountered by participants varied depending on the type of schools they were working for. Teachers in private schools had a tendency to focus on organizational problems, while those in public schools tended to focus on instruction-related problems. The findings also indicate that beginning EFL teachers experience a reality shock at the beginning of their careers, highlighting a disconnect between teacher training programs and the realities of the classroom. Finally, the study found that beginning EFL teachers tend to prioritize stability and prefer to be employed in public schools. The study also presents the recommendations of the participants to increase the quality of teacher training programs.